Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mário Matušinec - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mário Matušinec (VEMEX ENERGO) Foto:energia.sk/Michal Jesenič
7. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mário Matušinec: Kríza na Ukrajine pohla s cenami plynu iba krátkodobo

Mário Matušinec (Vemex Energo) Foto:energia.sk/Michal Jesenič

V posledných dvoch rokoch cenové výkyvy na trhu s plynom ovplyvňovalo najmä chladné počasie. Dnes je situácia odlišná. Mierna zima v tomto roku spôsobila, že na trhu je dostatok plynu a spotreba je relatívne nízka. V dôsledku týchto faktorov vývoj na burze charakterizuje pokles cien komodity. V niektorých prípadoch bol prepad ceny na spote výraznejší a rozdiel dosiahol hodnotu 4 eur za MWh. „V niektorých dňoch obchodníci nakupovali zemný plyn pod 23 EUR/MWh. Tu ide naozaj o výrazný prepad,“ zdôraznil Matušinec, ktorý je riaditeľom nákupu a logistiky spoločnosti Vemex Energo.

Hoci napätá politická situácia na Ukrajine trvá už niekoľko týždňov, doteraz sa to trhu so zemným plynom výraznejšie nedotklo. Až do uplynulého víkendu. Vojsko Ruskej federácie v tom čase vstúpilo na územie Ukrajiny a Moskva prakticky prevzala kontrolu na polostrovom Krym. Vnútroštátna kríza sa v priebehu niekoľkých hodín premenila na otvorený medzištátny konflikt. Na tieto udalosti už reagovala nemecká burza NCG. V priebehu pondelka tak vystrelili ceny zemného plynu prudko nahor. Hneď na druhý deň sa ukázalo, že išlo len o jednorazový nárast, po krátkom období nervozity sa situácia na burze sa stabilizovala. 

Podľa Matušinca je takýto vývoj dôkazom, že tranzit zemného plynu cez územie Ukrajiny už nie je taký významný ako kedysi. „Plynovod Nord Stream jednoznačne pomohol diverzifikovať dodávky,“ podčiarkol. Do Európy dnes prúdi cez územie Ukrajiny zhruba 80 % ruského plynu, ktorý pokrýva viac než tretinu európskej spotreby.

Z pohľadu ďalšieho vývoja na burze, vývojové krivky ceny zemného plynu podľa Matušinca nenasvedčujú tomu, že by malo prísť k výraznému zdraženiu komodity. „Keď sa neobjaví výraznejší fundament, ktorý by mohol ovplyvniť ceny plynu, k zásadnej zmene by nemalo prísť,“ predikuje. V zimnom období sa 1 MWh zemného plynu na lipskej burze obchoduje v priemere za 26 eur. V letnom období sa zase priemerná cena tejto komodity pohybuje na úrovni 24 eur za MWh.

Súčasný vývoj na spotovom trhu podľa Matušinca praje obchodovaniu so skladovacími kapacitami. Obchodník Vemex Energo upozornil na fakt, že rozpätie medzi cenou plynu na burze v lete a cenou plynu v zime sa v porovnaní s ostatnými rokmi zväčšilo. Tento fakt zvýšil ekonomický význam zásobníkov so zemným plynom a obchodovania s ich kapacitami. Očakáva tiež, že rozpätie cien medzi „letným“ a „zimným“ plynom na nemeckej burze sa v budúcnosti môže ešte zvýšiť. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.