Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarna elektraren-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárna elektráreň. Foto: TASR/AP Photo/Antonio Carrapato
9. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Marcel Šúri: Slnečnej energii kladieme zbytočné prekážky

Fotovoltaiku v súčasnosti najlepšie charakterizuje slovo integrácia. „Integrácia všetkým komponentov do jedného celku tak, aby ste dosiahli vysokú cenovú a výrobnú efektivitu s cieľom dosiahnuť kvalitu. V minulých rokoch bol industriálny svet plný rôznych výrobcov dodávajúcich komponenty, ktoré sa montovali. Dnes je snaha integrovať celý proces výroby do celkov a nielen inštalovať, ale aj poskytovať služby,“ vysvetlil Marcel Šúri. 

Mnohé firmy sa tak dostávajú z pozície developera do pozície výrobcu elektriny a vstupujú tak do priamej konkurencie s tradičnými výrobcami energie. Príkladom sú podľa Šúriho firmy vo Francúzsku, ktoré už dnes stavajú elektrárne na čisto komerčnom princípe. „Vedia ich postaviť a zároveň vyrobiť elektrinu za takú cenu, ktorá je ekonomicky zaujímavá. To je zlomový moment, kedy sa toto priemyselné odvetvie stáva úplne normálnym hráčom v ekonomike ako hocikto iný,“ povedal riaditeľ spoločnosti GeoModel Solar.

V Taliansku je fotovoltaika konkurencieschopná už dnes

Fotovoltaika je dnes v mnohých štátoch EÚ odkázaná na podporu štátu prostredníctvom dotačných mechanizmov. Konkurencieschopnosť tohto odvetvia je podľa Šúriho otázkou blízkej budúcnosti. „Na Sicílii je dnes lacnejšie vyrábať si elektrinu z fotovoltaického systému ako si ju kupovať od tradičného výrobcu,“ doplnil.

Na Slovensku môžeme očakávať vyššiu mieru sebestačnosti tohto segmentu v priebehu niekoľkých rokov. „Či to budú dva, tri alebo maximálne päť, neviem presne. Nebude to však ani desať, ani dvadsať a nebude to ani zajtra,“ predpovedá Šúri.

Inštalovaný výkon solárnych elektrární na Slovensku aktuálne predstavuje približne 505 MW. „Je to málo aj veľa,“ domnieva sa Šúri. Stabilita našej prenosovej sústavy podľa neho však ohrozená nie je. „Stačí si to porovnať s Bavorskom v Nemecku alebo niektorými regiónmi v Taliansku, kde je podiel fotovoltaickej kapacity približne päťnásobne vyšší a napriek tomu sa tam nič nezrútilo. Už dnes vieme, že aj pri päťnásobne vyššej kapacite je možné slnečnú energiu manažovať bez toho, aby sme urobili zásadnejšie technické opatrenia,“ doplnil expert.

Cena fotovoltaických panelov sa postupne ustáli

Solárne panely dnes predstavujú zhruba 50 až 60 % z celkových nákladov na inštaláciu fotovoltaického systému. Technologický vývoj v posledných rokoch umožnil, že ich cena výrazne klesla. „Nebude klesať donekonečna. Bude klesať pomalšie, nie tak výrazne a skokovo ako v nedávnej minulosti,“ vysvetlil solárny odborník.. 

Klimatický potenciál Slovenska označil Šúri ako priemerný. Z pohľadu rozvoja fotovoltaiky však podľa neho ide len o jeden z rozhodujúcich faktorov. Dôležité je tiež stabilné politické a ekonomické prostredie. „Nie je nič horšie ako neustále za pochodu meniť pravidlá hry,“ dodal. Vyzdvihol tiež úlohu regulácie, keďže ešte nejde o technológiu, ktorá by bola u nás plne sebestačná. „Treba jej pomaly uvoľňovať opraty, aby sme sa s tým dokázali spoločensky a ekonomicky vysporiadať,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.