Maďarský záujemca o elektrárne posilňuje svoj vplyv aj v plynárenstve
Nízke ceny energií sú pre vládu Viktora Orbána prioritou. Foto: energia.sk
Maďarské elektrárenské závody MVM využili svoje predkupné právo na získanie 50 % akcií tamojšieho obchodníka s plynom Panrusgáz Zrt, ktoré patrilo do portfólia spoločnosti E.ON. Dohodu o transakcii v hodnote 940 mil. forintov (cca. 3,1 mil. eur) oznámili obidve spoločnosti minulý týždeň. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI.
Obchodná spoločnosť Panrusgáz Zrt. sa špecializuje na predaj zemného plynu, ktorý dodáva do Maďarska ruský Gazprom. Zvyšných 40 %-ný balík akcií vlastní práve ruský vývozca a ďalších 10 % firma Centrex Hungaria.
Orbán chce „flexibilnú“ zmluvu s Gazpromom
Dlhodobý kontrakt Gazpromu s Maďarskom vyprší v tomto roku. Vláda Viktora Orbána sa snaží dohodnúť s ruským monopolným vývozcom na novej dohode.
Veľa má napovedať dnešné (17.2.) stretnutie maďarského premiéra s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Budapešti. V diskusii s členmi parlamentných skupín Orbán uviedol, že Maďarsko nemá záujem o tradičný dlhodobý kontrakt, ale uprednostní väčšiu „flexibilitu“.
Budapešť aktuálne získava viac než 85 % energetických surovín z Ruska.
Orbánov kabinet sa snaží opätovne získať kontrolu nad skladovaním a distribúciou plynu. V roku 2013 štátna MVM odkúpila od nemeckej skupiny E.ON distribučnú sieť, ako aj štyri podzemné zásobníky v jej vlastníctve. Hodnota transakcie bola 870 mil. eur. V zmluve bola aj opcia na kúpu obchodníka Panrusgáz Zrt, ktorú minulý týždeň MVM využila.
Nemecký energetický gigant E.ON získal plynárenské podniky v roku 2006 od skupiny MOL. Rokovaniam so štátom o spätnom odkúpení akcií sa Nemci nebránili, v dôsledku regulácie podnikali v Maďarsku so stratou.
V Maďarsku je trh s distribúciou plynu, podobne ako aj elektriny, rozdelený medzi niekoľko regionálnych distribútorov. Po liberalizícii trhu prešli do rúk zahraničných investorov. V maďarskom energetickom biznise okrem E.ON pôsobia aj nemecká RWE alebo francúzske skupiny GDF a EDF.
Štát sa pred dvomi rokmi stal akcionárom aj v budapeštianskych plynárňach FŐGÁZ, ktoré zásobujú vyše 820-tisíc ľudí. Menšinový podiel získala MVM od nemeckej skupiny RWE, zvyšok akcií je vo vlastníctve hlavného mesta.
Vládnuci Fidesz Viktora Orbána tlačí od svojho nástupu k moci v roku 2010 na nižšie ceny energií.
V hľadáčiku MVM aj Slovenské elektráne
Konzorcium maďarskej MVM a rafinérie Slovnaft, ktorá patrí do portfólia skupiny MOL, sa zaujíma aj o kúpu väčšinového podielu v Slovenských elektrárňach. Enel v súčasnosti predáva 66-percentný podiel v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku. Tento proces by chceli Taliani ukončiť v priebehu tohto roka. Potvrdili štyri ponuky, ktoré majú vyhodnotiť do apríla.
Záujem oficiálne potvrdili česká spoločnosť ČEZ i konzorcium Slovnaftu s maďarskou skupinou MVM. Štát svoj záujem zatiaľ nechce komentovať.
Aj česká energetická spoločnosť ČEZ, ktorá podala nezáväznú ponuka na taliansky podiel v Slovenských elektrárňach, uvažuje o nových akvizíciách. Šéf Daniel Beneš v rozhovore pre Wall Stree Journal uviedol, že ČEZ uvažuje nad kúpou elektrární a baní v Nemecku, ktoré ponúka švédsky Vattenfall.
© energia.sk