Maďarský architekt navrhol úsporný „vodný“ dom
„Predstavte si budovu bez izolácie, no ktorej interiér má vďaka vlastnostiam vody ideálnu tepelnú rovnováhu,“ vysvetlil tridsaťštyriročný Matyas Gutai pre agentúru AFP, ktorý sa chystá svoj projekt patentovať.
Malý prototyp nízkoenergetického domu postavil vynálezca vo svojom rodnom meste Kecskemét južne od Budapešti.
Väčšinu stien budovy tvoria panely z dvojitého skla, ktorých medzery sú naplnené vodou. Voda vystavená slnku absorbuje teplo ako automobilová batéria, ktorá sa nabíja počas jazdy. Keď sa ochladí, voda toto teplo vráti späť, podobne ako konvektor. Obmedzuje sa tak potreba vonkajších tepelných zdrojov a teda aj spotreba energie.
Dokonalá izolácia
Koncepcia „vodného domu“ umožňuje dokonalú izoláciu, hoci steny majú hrúbku len 5 centimetrov. To predstavuje ďalšiu úsporu, tento raz na stavebnom materiály.
„Neexistuje žiadna iná štruktúra, kde by ste boli obklopení vzájomne prepojenými priestormi s vodou,“ ubezpečuje Gutai. „Táto voda, ktorej prirodzené vlastnosti využívam, je schopná prenášať energiu tam, kde je to potrebné. Absorbuje, skladuje, vykuruje, ochladzuje a vyvažuje vnútornú teplotu,“ dodal.
Pre svoj projekt, ktorý vzbudil záujem architektov a stavebníkov z celého sveta, získal Matyas Gutai dokonca subvencie z Európskej únie.
Inšpirácia Japonskom
Maďarsko je preslávené svojimi termálnymi prameňmi. Architekt sa ale neinšpiroval v budapeštianskych kúpeľoch, ale v onsene, japonskej termálnej kúpeli pod holým nebom, keď študoval architektúru v Tokiu.
Obdivovateľa krajiny vychádzajúceho slnka údajne ovplyvnilo aj japonské umenie sebaobrany aikido, kde víťazí ten, kto dokáže využiť vo svoj prospech silu, ktorú vynaloží jeho protivník. „Využívate jeho silu vo svoj prospech, porážate ho skôr tým, že sa vyhnete jeho útoku, než by ste ho odrážali,“ vysvetľuje Gutai.
„Keď som sa učil tejto technike, začal som sa viac zaujímať o vodu, ktorá nekladie odpor, ale reaguje inak, inteligentne,“ dodal maďarský architekt.
ČTK, energia.sk