Maďarsko uvalilo daň na solárne panely
Maďarská vláda uzákonila novú daň na fotovoltaické panely. Každý kilogram takéhoto zariadenia bude od roku 2015 zdanený sumou 114 maďarských forintov (v prepočte 0,36 eur/kg). Solárny priemysel odhaduje, že v dôsledku daňového zaťaženia môže priemerná cena bežného fotovoltaického panelu narásť až o +2.500 forintov (zhruba +7,8 eur). Informoval o tom finančný denník Portfolio.
Podľa maďarských zákonodarcov je nový poplatok nevyhnutný na pokrytie výdavkov, ktoré súvisia s nakladaním s panelmi po skončení ich životnosti. Odvolávajú sa na nové pravidlá EÚ pre nakladanie s odpadom z elektrických a elektronických zariadení, ktoré sa vzťahujú aj na fotovoltaické panely.
Lavína kritiky
Schválenie nového odvodu odsúdili zástupcovia priemyslu i opozície, píše Hungary Today. Podľa Maďarskej solárnej aliancie (MNNSZ) sú fotovoltaické panely plne recyklovateľné, pričom ich priemerná životnosť je 35 až 40 rokov. Maďarská asociácia fotovoltaického priemyslu (MANAP) zase tvrdí, že výška schváleného poplatku je päť až sedemkrát vyššia než v iných štátoch EÚ.
Opozičná strana Lehet Más a Politika (LMP) považuje za neprijateľné, že novým poplatkom sa zaťažili práve fotovoltaické panely, ktoré sú ekologicky šetrné. Podľa Demokratickej koalície je tento krok dôkazom, že Orbánov kabinet uprednostňuje plynárenský sektor. Ako uviedol predstaviteľ tejto opozičnej strany Lajos Oláh, po utlmení zelenej energie sa bude „orbánovcom“ ľahšie zdôvodňovať potreba nového jadrového bloku v Pakši. Kontroverzné hnutie Jobbik obvinilo vládu, že čoskoro uzákoní aj daň zo „slnečného svetla“.
Hlava štátu ľutuje
Maďarský prezident János Áder vyhlásil, že podpísanie zákona oľutoval. V otvorenom liste označil schválenú daň za nezmysel. „Ja som takisto urobil chybu, keď som si nevšimol tento nonsens ukrytý v súhrnnom návrhu zákona,“ napísala hlava štátu v stanovisku, ktoré publikovalo Budapest Business Journal. Podľa Ádera pochybil aj parlament, ako aj ombudsman zodpovedný za ochranu životného prostredia, ktorí včas neupozornili na dôsledky prijatia takejto legislatívy.
Prezident súčasne vyzval vládnuci Fidesz, aby v budúcnosti účelovo nespájal rôzne, často nesúvisiace témy v predložených návrhoch zákonov.
Maďarsko sa v rámci stratégie EÚ zaviazalo, že do roku 2020 bude tvoriť podiel obnoviteľných zdrojov 13 % na hrubej konečnej spotrebe energie. Podľa údajov Eurostatu tvoril v roku 2012 podiel OZE 9,6 %. V súčasnosti je príspevok slnka na výrobe elektriny v Maďarsku iba minimálny. Naplnenie cieľa do roku 2020 chce Budapešť dosiahnuť najmä využívaním energie z vetra a biomasou.
© energia.sk