Maďarsko trvá na dostavbe Paksu Rusmi
Dohodu o výstavbe nových blokov elektrárne uzavrel na konci roku 2014 maďarský premiér Orbán priamo s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Súčasťou balíka je aj zmluva na dodávky jadrového paliva.
„Síce sme nevyhlásili súťaž, ale preskúmali sme všetky ponuky prichádzajúce do úvahy. Ruská bola jediná, ktorá ponúkala celý balík. Technológiu, výstavbu aj financovanie projektu,“ citoval český denník MF Dnes profesora Attilu Aszódiho, vládneho splnomocnenca pre dostavbu Paksu. Argumentuje pritom tým, že trom súčasným blokom elektrárne, ktoré pokrývajú 40 % domácej spotreby elektriny, končí do dvadsiatich rokov životnosť a krajina takmer polovicu elektriny dováža.
Paks II bude tvoriť dvojica reaktorov dizajnu VVER-1200, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW, ktoré by podľa platného harmonogramu mali začať s výrobou elektriny v roku 2025 resp. 2026. Súčasťou medzivládnej dohody je aj modernizácie tretieho a štvrtého bloku Paks I.
Rozpočet projektu Paks II má byť 12 miliárd eur. Až 80 % nákladov pokryje Budapešť prostredníctvom úveru od Rosatomu, ktorý bude splácať 30 rokov od začiatku výroby elektriny s premenlivou úrokovou mierou. Zvyšných 20 % zafinancuje Maďarsko z vlastných zdrojov. Ruská pôžička má však z pohľadu ekonomík EÚ vysoký úrok – medzi 4 – 5 %. Elektráreň tak budú splácať ešte ďalšie generácie Maďarov.
Sankcie, ak by Rusi nestíhali
Aszódi poukazuje na to, že Moskva pokračuje vo financovaní príprav dostavby Paksu bez ohľadu na hlbokú ekonomickú krízu, v ktorej sa Rusko ocitlo. Zároveň verí, že „do desiatich rokov budú oba bloky v prevádzke.“ Podľa jeho slov sú v zmluve s Moskvou tvrdé sankcie pre prípad, keby Rusi termín nestihli.
Všetky súčasné jadrové bloky, ktoré sú dnes v EÚ vo výstavbe sa značne predražili a termín spustenia oddialil o niekoľko rokov oproti pôvodným plánom. Neisto vyzerá aj výstavba nového bloku Hinkley Point C vo Veľkej Británii, hoci projekt získal aj štátne garancie návratnosti investície vo forme tzv. contract for difference.
Ohľadom 10-ročnej zmluvy o dodávkach paliva z Ruska Aszódi poukázal na to, že jadrové palivo je pre každý reaktor špecifické a dodávky z Ruska navyše bezproblémové. „A čo sa týka závislosti alebo možnosti vydierania Maďarska, zásoby jadrového paliva môžete mať na dva roky, zatiaľ čo u plynu je to len niekoľko mesiacov,“ dodal pre MF Dnes.
Problémom však môžu byť odhadované vysoké ceny elektriny vyrábanej v nových reaktoroch Paksu. Za dnešných podmienok totiž nie sú konkurencieschopné. „Za desať rokov sa situácia v európskej energetike zmení. Mnoho uhoľných elektrární bude musieť kvôli dohodám o ochrane klímy skončiť. A cena elektriny z nových blokov Paksu bude konkurencieschopná. O tom sme presvedčení,“ argumentuje vládny splnomocnenec.
© energia.sk