Maďarsko podporí South Stream navzdory politike EÚ
„Je potrebné, aby sa do Maďarska mohol dostať plyn, aj keď budú na Ukrajine problémy. A k tomu potrebujeme iný plynovod, než je ten, ktorá teraz vedie cez územie Ukrajiny,“ uviedol podľa agentúry AFP Orbán.
Projekt plynovodu South Stream, za ktorým stojí ruský plynárenský koncern Gazprom a ktorý by mal stáť 16 miliárd eur, má zabezpečiť zásobovanie Európy ruským plynom mimo územia Ukrajiny. Európska únia ho ale v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu pribrzdila.
„Nemecko už postavilo Nord Stream a je tak schopné vyhnúť sa Ukrajine ako potenciálnemu zdroju nebezpečenstva,“ povedal ďalej Orbán. „Nechceme nič viac, než to, čo chcelo Nemecko,“ dodal.
Maďarský parlament v pondelok večer (3.11.) schválil zákon, ktorý umožňuje stavať plynovodné potrubie aj firmám, ktoré k tomu nemajú príslušné prevádzkové povolenie. Hoci v právnom predpise nie je výslovná zmienka o plynovode South Stream, text sa interpretuje ako „zelená“ pre začiatok jeho výstavby.
Hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonenová podľa AFP uviedla, že Brusel vyzval maďarskú vládu, aby vyjasnila svoju pozíciu v tejto záležitosti. Postoj krajín EÚ v tejto veci ale zďaleka nie je jednotný, kvôli zabezpečeniu dodávok plynu podporujú jeho výstavbu aj ďalšie krajiny.
Plynovod South Stream, ktorého výstavba sa oficiálne začala v decembri 2012, má mať ročnú kapacitu 63 mld. metrov kubických plynu. Má viesť pod Čiernym morom, cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Talianska.
Moskva chce týmto spôsobom obísť Ukrajinu, cez ktorú je teraz ruský plyn hlavne dodávaný do Európy a s ktorým je Rusko v spore kvôli podpore proruských separatistov. Európska komisia projektu vyčíta okrem iného to, že ruský Gazprom má byť ako dodávateľom plynu, tak aj prevádzkovateľom plynovodu.
ČTK, energia.sk