Maďarská vláda podľa Orbána nedopustí, aby Brusel zrušil regulované ceny energií
„V energetickom sektore súťaž nevedie k znižovaniu cien, ale pre všelijaké zákulisné dohody skôr k ich rastu,“ myslí si premiér.
Vláda podľa jeho slov uchráni znižovanie režijných nákladov domácností. „Bude to ťažký boj, ale máme nádej na úspech,“ zdôraznil Orbán, ktorého vláda 6. decembra 2012 nariadila s platnosťou od 1. januára 2013 zníženie cien plynu, elektriny a dodávok tepla pre obyvateľstvo o 10 %. Balík znižovania režijných nákladov obyvateľstva kabinet odvtedy postupne rozširuje.
Ceny energetických komodít na trhu posledné roky klesali, výsledkom čoho je, že účet za dovoz fosílnych palív do Európskej únie (EÚ) sa znížil asi o tretinu. V čase prepadu cien ropy sa značne znížili aj veľkoobchodné ceny elektriny a plynu v EÚ. Dnes sa pohybujú na najnižších úrovniach za posledné desaťročie. Koncové ceny, ktoré platia občania aj priemysel, ale nedostatočne rýchlo a nie úplne odzrkadľujú tento vývoj. Dôvodom je to, že z veľkej časti zahŕňajú regulované a fiškálne zložky, ktorých podiel rastie, povedal 13. októbra podpredseda Európskej komisie (EK) zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Copyright © TASR 2016