Machunka: Limity klimatického balíčka zhoršujú konkurencieschopnosť Európy
„Tieto limity zhoršujú konkurencieschopnosť Európy ako takej, a teda aj Slovenska. Treba si uvedomiť, že Európa produkuje 15 % svetových skleníkových plynov, a preto potenciál na nejaké radikálne znižovanie, ktoré by mohlo mať globálny dopad, je veľmi nízky. Poškodzuje sa však zásadným spôsobom konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ spresnil.
„Sme proti zásadným číselným vyjadreniam v klimaticko-ekonomickom balíčku, ktorý má byť dnes alebo v najbližších dňoch prijímaný na európskom summite. Pre nás je veľmi dôležité, aby sme si zachovali konkurencieschopnosť, či už v otázke cien elektrickej energie, ktoré s tým priamo súvisia, ale aj v otázke ďalších priemyselných technológií,“ zdôraznil.
Záujmy priemyslu a ekológie by mali byť pri prijímaní klimatického balíčka podľa slov prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mariána Juska v rovnováhe. „To s ohľadom na dnešnú situáciu znamená, že dať väčší dôraz na konkurencieschopnosť. To však nemusí znamenať, že uberieme v ekologických cieľoch,“ poznamenal Jusko.
Ekologické ciele by podľa neho mali byť teda stanovené aj s ohľadom na to, čo robia iní globálni hráči vo svete. „Otázne je, či netreba zmeniť celkovú koncepciu, pretože dnes v mnohých prípadoch nastala situácia, že z EÚ odchádzajú výroby. Tým sa síce znižujú emisie produkované na územní EÚ, ale príslušné výroby vznikajú v štátoch s ďaleko horšími ekologickými cieľmi a technologickými zariadeniami zabraňujúcimi emisiám,“ dodal prezident RÚZ.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2014