Maďarsko:Opozičným socialistom vadí jadrový kontrakt s Ruskom, chcú referendum
Podľa agentúry MTI v reakcii na utorňajšiu rusko-maďarskú dohodu o ruskej účasti na tomto projekte Jávor vytýkal vláde a premiérovi Viktorovi Orbánovi, že s prezidentom Vladimírom Putinom uzavreli bez poverenia zmluvu, ktorou sa Maďarsko zadlží na desiatky rokov a stane sa energeticky trvale závislým od Ruska.
Opozičný poslanec zdôraznil, že parlamentné rozhodnutie z roku 2009, na ktoré sa Orbánov kabinet odvoláva, schválilo iba prípravu rozšírenia elektrárne, nie však uzatvorenie dohody o realizácii projektu bez vypísania verejnej súťaže.
Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) aj Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya v súvislosti s projektom rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi dnes avizovali, že iniciujú mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa diskutovalo o tejto záležitosti.
Predseda MSZP Attila Mesterházy vyhlásil, že Orbán dohodou s Ruskom uskutočnil puč voči vlastnému ľudu, sám rozhodol o atómovej elektrárni, čo by zodpovedný politik bez diskusie s občianskou sférou nikdy neurobil.
Podľa slov podpredsedu DK Csabu Molnára chce vláda prepustiť na 100 rokov maďarský trh s energiou subjektom, ktoré neboli vybrané „transparentnou trhovou súťažou“. Politik poznamenal, že predseda DK Ferenc Gyurcsány sa na bližšie detaily rusko-maďarskej dohody spýta ruského veľvyslanca v Budapešti.
Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali v utorok pri Moskve za účasti Orbána a Putina.
Podľa slov ruského prezidenta sa dohoda týka výstavby dvoch blokov atómovej elektrárne v Paksi, ktorá sa podieľa na výrobe elektrickej energie v Maďarsku 40 percentami. „Výstavbou nových blokov vzrastie energetická nezávislosť Maďarska,“ zdôraznil ruský prezident.
Rusko k výstavbe dvoch nových blokov poskytne Maďarsku úver, o ktorého hodnote ešte nepadlo rozhodnutie. Hornou hranicou hodnoty projektu je 10 miliárd eur.
Dohodu Orbána s Putinom budú podľa správ preverovať experti z Európskej komisie, píše ČTK. Majú rozhodnúť o tom, či je v súlade s právom EÚ.
TASR, energia.sk