M. ŽIAKOVÁ: Dostavba Mochoviec nepokračuje plánovaným tempom (3)
„Ťažko povedať, či sa na tom prejavuje neskúsenosť vlastníka (elektrárne) s výstavbou takéhoto jadrového zariadenia, alebo či sú tam ďalšie faktory, napríklad finančné, ktoré ho brzdia. Skutočnosťou zostane, že (stavebník) v tomto okamihu je opäť „za harmonogramom“, ktorým deklaroval, že príde k spusteniu, teda uvedeniu bloku do prevádzky,“ podčiarkla.
„Myslím si, že v roku 2008, keď stavebník EMO34 deklaroval, že uvedie zariadenie (blok) do prevádzky v rok 2012, tak precenil svoje schopnosti. Ešte pred udalosťou v jadrovej elektrárni Fukušima bolo zrejmé, že tento termín nedodrží. Situáciu mu následne skomplikovala udalosť v jadrovej elektrárni vo Fukušime, odkedy bolo potrebné prehodnotiť bezpečnosť (všetkých) jadrových blokov,“ doplnila šéfka ÚJD.
Meškanie dostavby Mochoviec pripúšťa aj rezort hospodárstva. „Odborné útvary MH SR sa kontrolou dostavby jadrovej elektrárne Mochovce intenzívne zaoberajú, avšak oproti pôvodnému harmonogramu meškajú niektoré práce približne tri mesiace,“ reagovala dnes pre TASR hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
„Slovenské elektrárne sa plne sústreďujú na začiatok záverečnej fázy stavby elektrárne Mochoviec 3 a 4, počas ktorej budeme testovať všetky zariadenia a systémy pred ich uvedením do prevádzky. Slovenské elektrárne očakávajú, že uvádzanie nových blokov elektrárne do prevádzky bude v súlade s ohláseným časovým harmonogramom. Tretí blok je dokončený na 88,3 %, štvrtý blok na 68,9 %,“ reagovala hovorkyňa SE Jana Burdová.
Podľa dohodnutého harmonogramu má byť dostavba tretieho bloku EMO dokončená v novembri 2016 a štvrtého bloku elektrárne o rok neskôr.
Ešte 20. januára tohto roku vedenie Slovenských elektrární (SE) na kontrolnom dni v EMO konštatovalo, že SE dosiahli významný pokrok v napredovaní pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne. Pokrok v tom čase ocenil aj vtedajší minister hospodárstva Pavol Pavlis. „Bolo prijatých 14 opatrení. Skonštatovali sme, že boli zrealizované, a som rád, že priniesli efekt. Pred dvoma mesiacmi, keď som navštívil elektráreň Mochovce, som konštatoval, že Talianom budeme dýchať na krk. Dnes môžem konštatovať, že toto dýchanie na krk spôsobilo, že sa naši talianski partneri zahriali. My teraz potrebujeme, aby sa ešte aj spotili, pretože tie rezervy v termínoch máme naozaj veľmi veľké,“ povedal po kontrolnom dni v januári 2015 Pavlis.
Slovenské elektrárne, a. s., sú najväčšia energetická spoločnosť na Slovensku, ktorá vyrába približne 82 % elektriny vyrobenej v SR. Akcionármi spoločnosti sú talianska energetická spoločnosť Enel so 66 % a Ministerstvo hospodárstva SR s 34 %. SE vlani dodali 20.215 GWh elektriny, z toho 92 % sa vyrobilo bez produkcie emisií oxidu uhličitého.
UPOZORNENIE:
V správe je aktualizované vyjadrenie SE v 5. odseku.
Copyright © TASR 2015