M. LAJČÁK: Slovensko veľmi silno podporuje aktivity MAAE (2)
„Rovnako sme hovorili o technickej spolupráci medzi SR a agentúrou. Existuje celý rad projektov, ktoré sú vo vysokej fáze rozpracovania. Ponúkame aj školenia expertov – ponúkame naše školiace strediská pre školenia, ktoré agentúra uskutočňuje,“ spresnil Lajčák s tým, že s generálnym riaditeľom MAAE hovoril aj o zahranično-politických témach týkajúcich sa vzťahu MAAE k Iránu, Severnej Kórei a Sýrii.
SR je podľa Amana veľmi dôležitým partnerom MAAE, pretože na Slovensku sa realizujú mnohé programy v oblasti jadrovej energetiky. Slovensko má taktiež dlhoročné skúsenosti prakticky vo všetkých aspektoch jadra. „Naša agentúra si nesmierne cení ponuku, ktorú sme dostali od vlády SR v oblasti spolupráce pri poskytnutí slovenských vedomostí a znalostí, ako aj priestoru prevádzok na školenia,“ poznamenal Amano.
Jukija Amano dnes v rámci návštevy SR dopoludnia separátne rokoval aj s ministrom hospodárstva SR Tomášom Malatinským (nominant Smer-SD) a s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD). Popoludní mal v programe ešte stretnutie s predsedníčkou Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Martou Žiakovou a návštevu jadrovej elektrárne v Mochovciach.
„Predsedníčka ÚJD SR oboznámila generálneho riaditeľa MAAE s kompetenciami a aktivitami svojho úradu, predovšetkým z pohľadu jadrovej bezpečnosti. Prezentovala aj opatrenia vyplývajúce z Národného akčného plánu pre realizáciu opatrení ako poučenia z udalostí na elektrárni Fukušima a zo záťažových testov pre atómové elektrárne. Vysoko ocenila prínos MAAE hlavne v oblasti technickej spolupráce, ktorej výsledkom je nielen zvyšovanie jadrovej bezpečnosti, ale aj mnohé projekty v oblasti ochrany životného prostredia, medicíny a výskumu,“ informovala hovorkyňa ÚJD SR Zuzana Hosťovecká.
Generálny riaditeľ MAAE Amano sa v diskusii s predsedníčkou ÚJD SR zaujímal jednak o dostavbu blokov atómovej elektrárne Mochovce, o výstavbu nového jadrového zdroja, ako aj o stav implementácie bezpečnostných opatrení v SR po havárii elektrárne vo Fukušime.
Hosťovecká pripomenula, že MAAE je medzinárodná organizácia v rámci OSN, ktorá je celosvetovým kontaktným bodom pre spoluprácu v oblasti mierového využívania atómovej energie. V súčasnosti má 159 členských štátov. Jej poslaním je podporovať výskum a vývoj pre mierové účely, vrátane výroby elektrickej energie, zabezpečovať výmenu vedecko-technických informácií, vyvíjať bezpečnostné štandardy a na ich základe podporovať dosiahnutie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti.
UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 5. až 7. odsek.
Copyright © TASR 2013