M. Hudec: EÚ sa snaží na energetickom trhu deregulovať, v SR je to naopak
„Európska komisia (EK) nastavuje už niekoľko rokov trend deregulácie, alebo sa aspoň zaň vyslovuje. Na druhej strane, na Slovensku vidíme posilňovanie regulácie. Napríklad, po jednom roku deregulovaných dodávok plynu a elektriny pre malé podniky bola regulácia opäť zavedená novou legislatívou a príslušnými nadväzujúcimi vyhláškami,“ priblížil.
„Pokiaľ ide o EK alebo vo všeobecnosti o inštitúcie EÚ, tak bude predstavený tzv. zimný balíček dotýkajúci sa Energetickej únie. Mal by byť zverejnený za nejakých 10 dní. Podľa predbežných informácií sa v ňom uvažovalo o tom, že by členské krajiny dostali možnosť chrániť zraniteľných odberateľov energií cenovou reguláciou maximálne do troch rokov od vstúpenia nových legislatívnych opatrení do platnosti,“ informoval predseda ZDE.
Po uplynutí troch rokov by podľa neho bolo následne na každom členskom štáte, aby si zvážil, akým spôsobom bude chrániť zraniteľných odberateľov energií. „Návrhy nepredpokladajú nejakú konkrétnu možnosť, ktorá by sa ponúkala členským krajinám. Je to však niečo zásadne nové, že sa v európskej legislatíve ocitne nejaký konkrétny časový rámec, kedy má byť cenová regulácia ukončená,“ vyhlásil.
Podľa Hudeca je možné predpokladať, že je to reakcia na prehratý súdny spor Poľsko proti EK, kde išlo o cenovú reguláciu na dodávky energií bez časového obmedzenia a bez stanovenia nejakých ďalších špecifických kritérií.
Copyright © TASR 2016