Londýn schválil výstavbu novej atómky s podmienkou
Počítačové stvárnenie elektrárne Hinkley Point C z vtáčej perspektívy. Foto: EDF Energy
Britská vláda dnes odobrila projekt novej jadrovej elektrárne Hinkley Point C, ktorý sa na konci júla prekvapivo rozhodla preskúmať. Prvý nový atómový blok v Británii za dve desaťročia má postaviť francúzska spoločnosť EDF s pomocou čínskej štátnej firmy China General Nuclear (CGN).
Súhlas s projektom, ktorého predpokladané náklady sú 18 miliárd libier (asi 21 miliárd eur) je ale spojený s novými podmienkami. Tie napríklad umožnia vládnu intervenciu v prípade predaja kontrolného podielu EDF v elektrárni. Kým nebude elektráreň dokončená, vláda by mala mať pri zmene vlastníctva právo veta.
V prípade všetkých budúcich jadrových projektov chce mať vláda „špeciálny podiel“, ktorý zaistí, že nebudú predané bez jej vedomia alebo súhlasu. Ministerstvo zodpovedné za oblasť energetiky plánuje vytvoriť nový právny rámec, podľa ktorého sa má kontrola v kritickej infraštruktúre vrátane jadra má posudzovať aj z pohľadu národnej bezpečnosti.
Oslava i kritika
EDF uviedla, že ju teší súhlas vlády „po desiatich rokoch príprav a dôkladného plánovania“. Rozhodnutie Londýna podľa nich potvrdzuje snahu viesť boj proti klimatickej zmene rozvojom nízkouhlíkovej výroby elektriny. Firma zároveň potvrdila, že vláde poskytne uistenia o novom záväzku voči projektu.
Popri jadrovom priemysle projekt vítajú aj odbory, ktoré očakávajú vznik tisícok pracovných miest a prílev investícií do regiónu.
Mnohí kritici poukazujú hlavne na vysokú cenu, ktorú investorom preplatia odberatelia na základe dohody o poskytnutí štátnej pomoci vo forme contract-for-difference. Tie kabinet nijako nezmenil.
Prevádzkovateľovi elektrárne tak bude 35 rokov garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu, ktorá sa stanovila na úroveň 89,5 libier za MWh za predpokladu, že sa postaví ďalší jadrový zdroj v lokalite Sizewell. Ak by sa jeho výstavba nezrealizovala, garantovaná výkupná cena sa zvýši na 92,5 libier za MWh.
V júli podalo Rakúsko žalobu na Súdny dvor EÚ proti rozhodnutiu Európskej komisie, ktorým túto formu štátnej pomoci pre britské jadro schválila. Názor Viedne zdieľa aj Luxembursko.
Pozadie Hinkley
Projekt elektrárne ohlásili už v roku 2007. Termín začiatku výstavby aj uvedenia elektrárne do prevádzky sa ale odvtedy niekoľkokrát odložil kvôli regulačným prekážkam, jadrovej havárii v japonskej Fukušime a zhoršeniu finančnej situácie EDF. Vlani sa Francúzi dohodli, že čínska spoločnosť CGN do projektu vloží šesť miliárd libier a získa v ňom tretinový podiel.
Po nástupe súčasného kabinetu bolo ohlásené nové preskúmanie projektu. Peking následne varoval, že jeho neschválenie by mohlo ohroziť vzájomné vzťahy medzi Britániou a Čínou a mať negatívny dopad aj na iné plánované čínske investície na ostrovoch.
S výrobou elektriny v Somersete sa ráta od roku 2025, pôvodne sa mal sprevádzkovať už v roku 2019. Inštalovaným výkon 3,2 GW má podľa vlády v budúcnosti pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine. Predpokladaná životnosť nového bloku v Hinkley je 60 rokov.
© energia.sk