LNG v Európe: Doplnok alebo konkurencia?
Ilustračné foto LNG tankera: Flickr/Eric Kilby (licencia Creative Commons)
Trh so zemným plynom prechádza zásadnými zmenami. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa v nasledujúcich 5 rokoch dostanú do Európy nové objemy LNG napríklad z Austrálie a USA. Ako pre náš portál naznačil šéf IEA Fatih Birol, z takéhoto vývoja by mohli profitovať európski odberatelia, ktorí by tak mohli získať lepšiu vyjednávaciu pozíciu s tradičnými exportérmi.
Vlani prvýkrát po štyroch rokoch vzrástol európsky dopyt po plyne. Podľa údajov združenia Eurogas k tomu prispel aj dovoz LNG. Rekordy trhal najmä v Holandsku, jeho import do Talianska sa medziročne zvýšil o tretinu. Na situáciu flexibilne reagujú obchodníci s plynom, portfólio o LNG rozšírila aj skupina MET. V lete zrealizovala prvú dodávku skvapalneného plynu na európsky trh.
Rastúci dovoz LNG do Európy je podľa Dušana Randušku, generálneho riaditeľa spoločnosti MET Slovakia, odzrkadlením technologického pokroku. „Lode prevážajúce skvapalnený plyn dokážu prevážať oveľa väčšie množstvá ako v minulosti, čo znižuje náklady na prepravu. Európske terminály sú schopné spracovať oveľa viac LNG, ako sa v súčasnosti dováža,“ uviedol pre náš portál. Kapacita regazifikačných terminálov v krajinách Európy sa dnes podľa údajov Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU) využíva na 25 %.
Za špecifický aspekt obchodu s LNG považuje Randuška rozdielne ceny a teda aj cenotvorbu na troch rozličných svetových trhoch – v Japonsku, USA a EÚ. „Je len otázkou času, kedy sa USA stanú významným producentom LNG, čo by v budúcnosti mohlo vyvolať tlak na znižovanie ceny, a skvapalnený plyn by sa tak mohol stať atraktívnejší aj na európskom trhu,“ doplnil s tým, že takýto vývoj by sa následne mohol odraziť aj na cenách plynu z Ruska.
Podľa predpovede dánskej energetickej spoločnosti Dong Energy sa má globálna produkcia LNG do roku 2020 zdvojnásobiť a dosiahne 146 miliónov ton ročne. „Takto vyvstáva prirodzená otázka, na ktorých trhoch skončia nové objemy LNG a aký bude tlak na ceny ’klasického’ zemného plynu, ktorý do Európy prúdi napríklad z Ruska alebo Nórska,“ uzavrel šéf MET Slovakia.
Zvyšujúci sa vývoz LNG zo Spojených štátov prispel k zmierneniu prebytkov plynu na tamojšom trhu. Vo februári vyplával prvý LNG tanker z terminálu Sabine Pass spoločnosti Cheniere Energy. Do Európy dorazila prvá dodávka amerického plynu v apríli, a to do Portugalska. Ďalšie dodávky skvapalneného plynu z USA smerovali do Španielska a Veľkej Británie. Na trh ale chcú vstúpiť aj iní hráči. S výstavbou LNG terminálu začala aj skupina Sempra Energy v Texase.
Faktor LNG môže prispieť aj k „oživeniu“ paroplynových elektrární v Európe. Tie sa podľa energetického analytika Jána Porvazníka využívajú na približne 20 % svojej prevádzkovej kapacity. „Ako príklad uvediem Nemecko, kde plyn, ktorý je v Európe najlacnejší od roku 2010 vrátil plynové elektrárne do pravidelnej prevádzky a zároveň do čiernych čísel,“ napísal pre náš portál.
© energia.sk