Litva a Luxembursko si štatisticky vymenia objemy OZE
Ak sa v niektorom členskom štáte EÚ nedarí dostatočne rýchlo inštalovať zdroje na výrobu energie zo slnka, vetra či biomasy, na rad prídu štatisti. Európska smernica o podpore využívania OZE z roku 2009 umožňuje, aby krajiny pri zvyšovaní podielu OZE vzájomne spolupracovali vo forme štatistických prenosov. Nedochádza pritom k skutočnej fyzickej výmene energie. Ustanovenie článku 6 sa prvýkrát dostane do praxe vďaka dohode medzi Litvou a Luxemburskom.
Litva svoj cieľ vo výške 23 % stanovený pre rok 2020 naplnila už pred troma rokmi. Podľa národných štatistík dosiahla v minulom roku podiel 27,9 %. Najviac energie vyrába z biomasy a používa sa predovšetkým na vykurovanie. Ďalším významným zdrojom sú veterné elektrárne a biopalivá.
Naopak najmenšiemu štátu EÚ Luxembursku sa dohodnutý cieľ na úrovni 11 % vlastnými silami nedarí dosiahnuť, nakoľko má obmedzený potenciál. V roku 2015 boli len na úrovni 5 %. Krajina už vo svojich plánoch a správach o pokroku avizovala, že mieni využiť mechanizmus spolupráce. Vo štvrtok (26.10.) sa oba štáty dohodli na spoločnom riešení.
V rokoch 2018 až 2020 sa tak minimálne 700 GWh elektriny alebo viac bude pri posudzovaní súladu so smernicou odpočítavať z údajov Litvy a pripočítavať Luxembursku. Na oplátku sa štát s najvyšším HDP na obyvateľa zaviazalfinancovať v pobaltskej krajine projekty rozvoja OZE a výskum, a to v hodnote cez 10 miliónov eur.
Onedlho by mohlo Luxembursko podobnú dohodu uzavrieť aj s Estónskom.
Európska legislatíva okrem štatististického prenosu umožňuje aj spoločné projekty medzi štátmi a spoločné podporné schémy. Tieto mechanizmy majú do procesu priniesť viac flexibility a zároveň solidarity medzi štátmi. S pokračovaním mechanizmu spolupráce sa počíta aj po novelizácii smernice, ktorou sa nastavia pravidlá pre obdobie do roku 2030.
© energia.sk