Litovčania sa v referende vyslovili proti novej jadrovej elektrárni
Za sovietskej éry fungovala v Litve Ignalinská jadrová elektráreň, ktorú ale úrady vzhľadom na nízke bezpečnostné štandardy a na výzvu Európskej únie pred tromi rokmi zavreli. Zvažovaná náhrada má znížiť vysokú závislosť pobaltských štátov od ruských energetických surovín. Nová elektráreň má byť vybudovaná pri meste Visaginas na východe krajiny v areáli zakonzervovanej Ignalinskej elektrárne.
Litovské úrady označujú referendum za „konzultatívne“, pretože jeho výsledky nie sú pre vládu záväzné. Novú jadrovú elektráreň chce Litva na svojom území vybudovať spoločne s Estónskom a Lotyšskom. Strategickým investorom projektu, ktorého hodnota dosahuje 6 mld. dolárov, má byť japonská spoločnosti Hitachi. Počítalo sa s tým, že elektráreň by mala byť spustená medzi rokmi 2020 a 2022.
Podľa výsledkov parlamentných volieb bude o osude litovskej jadrovej energetiky zrejme rozhodovať nová ľavicová vláda. V prvom kole volieb po sčítaní asi 85 % hlasov vedie ľavicová Strana práce s 21,34 % hlasov, na druhom mieste je sociálna demokracia s 19,08 %. Až tretí je doterajší vládny Vlastenecký zväz premiéra Andriusa Kubiliusa s 13,83 % hlasov.
Kubiliusova strana sa v minulých rokoch rozhodujúcim spôsobom podieľala na nájdení cesty z hlbokej ekonomickej krízy, ktorá Litvu postihla porovnateľnou silou ako Grécko. Tvrdý program úspor síce v Litve rozpočtový prepad vyrovnal a naštartoval hospodársky rast, avšak obyvateľstvo už podľa miestnych médií nemá pre ďalšie škrty pochopenie.
Litovský parlament má 141 miest a v nedeľu sa pomerným spôsobom rozhodovalo o 70 z nich. Zvyšných 71 poslancov sa bude voliť za dva týždne.
Zdroj: ČTK, energia