Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holjencik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka - Jozef Holjenčík
7. júla 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Liberáli opäť upriamujú pozornosť na predsedu ÚRSO

„Nielen podnikateľ Bašternák je jediný človek, ktorý nejakým spôsobom parazituje na systéme,“ upozornil dnes na tlačovej konferencii poslanec SaS Ľubomír Galko, podľa ktorého existuje množstvo problémových oligarchov i nominantov. Pozornosť upriamil na predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka.

Poukázal na to, že cenové vyhlášky v oblasti elektroenergetiky, plynárenstva i tepla, ktoré ÚRSO predložilo do pripomienkového konania sú „v rozpore s inými zákonmi, odvolávajú sa na neexistujúcu legislatívu, nespĺňajú dokonca ani požadované formálne záležitosti“.

Voči návrhu cenovej vyhlášky v elektroenergetike, ktorého pripomienkovanie sa skončilo v pondelok, bolo vznesených spolu až 588 pripomienok, z toho 375 zásadných. Medzi kritikmi navrhovaných ustanovení sú pritom nielen energetické firmy, ale tiež širšie pôsobiace zamestnávateľské združenia, odborári či ministerstvo hospodárstva.

Snahou zaviesť nové poplatky, na ktoré ÚRSO nemá kompetencie, podľa podpredsedu SaS regulátor riskuje to, že vyhlášky opäť skončia na ústavnom súde a vzniknuté škody by musel znášať štát. 

Prelomový G-komponent

Koncom júna ústavný súd rozhodol, že časť vyhlášky, ktorou sa od roku 2014 zaviedla platba za prístup do distribučnej sústavy (tzv. G-komponent) je protiústavná, úrad pri jej prijímaní prekročil svoje právomoci a konal v rozpore so zákonom.

„Za dva a pol roka výrobcovia elektriny v rámci tohto poplatky zaplatili distribučným spoločnostiam viac ako 90 miliónov eur. Tí z nich, ktorí ale tento prístup nevyužívajú, si tieto peniaze budú môcť nárokovať naspäť,“ upozornil tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

Na spornosť zavedenia tohto poplatku bol pritom regulačný úrad upozorňovaný zo strany slovenských výrobcov aj zo strany Európskej komisie.

G-komponent sa tiež rieši v rámci prebiehajúceho vyšetrovania Bruselu vo fáze EU Pilot. Predmetom ďalšieho vyšetrovania je zase nesprávna transpozícia smerníc 3. energetického balíka – v jeho rámci sa EK zaujímala aj o nestrannosť a nezávislosť personálu ÚRSO a tiež právomoci národného regulátora.

Vinníkom väčšiny týchto výčitiek je podľa Galeka ÚRSO. „Čo je najhoršie, Jozef Holjenčík, stojaci na čele tohto úradu, je pre svoje pochybenia prakticky neodvolateľný“ poznamenal. Zákon o regulácii, ktorý fakticky vypracoval ÚRSO a bol v roku 2012 následne schválený, totiž nepočíta s možnosťou jeho odvolania pre nesprávne či štátu škodiace rozhodnutia vôbec nepočíta.

ÚRSO na pôde europarlamentu

„Keďže si uvedomujeme, že na zmenu súčasného legislatívneho stavu nie je nateraz vôľa v slovenskom parlamente…rozhodli sme sa využiť inú možnosť, ktorú má europoslanec Richard Sulík,“ uviedol Karol Galek. Jeho spolustranícky kolega v Štrasburgu sa tak bude formou písomnej parlamentnej otázky na Komisiu zaujímať o neobmedzené možnosti predsedu regulačného úradu pri regulácii cien energií bez zodpovednosti za svoje rozhodnutia.

„Táto zodpovednosť pritom v pôvodnom zákone o regulácii bola,“ dodal Galek. Zaujímať sa budú aj o dvojité kreslo predsedu úradu a predsedu regulačnej rady ÚRSO, ktorá má byť nezávislým odvolacím orgánom v druhom stupni správneho konania.

Transparentnosť vo vedení ÚRSO sa poslanci opozičnej Strany Sloboda a Solidarita snažili presadiť aj návrhom reformy zákonov už v máji. V parlamente však nenašli dostatočnú podporu, hoci zmeny vo fungovaní ÚRSO pred voľbami požadovali aj dnešné koaličné strany Most a #Sieť.

O odvolanie šéfa ÚRSO sa liberáli pokúšali už minulý rok v súvislosti s tým, že nekoná nezávisle, ale riadi sa pokynmi predsedu vlády. Avšak prezident Andrej Kiska ich žiadosti nevyhovel.

Veľkým kritikom netransparentnosti a spôsobu regulácie u nás bola v minulosti aj samotná Európska komisia. Po sérií bilaterálnych schôdzok medzi šéfom ÚRSO a predstaviteľmi Komisie a tiež po tom, čo sa podpredsedom EK pre energetickú úniu stal slovenský zástupca Maroš Šefčovič, sa však vzťahy urovnali.

ÚRSO v reakcii na vyjadrenia strany SaS pre TASR zopakoval, že „ako nezávislý úrad zásadne nekomentuje vyjadrenia politikov“.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.