Ladislav Žídek: Biomasa nezvyšuje cenu energií
Bioplynové stanice v zahraničí zaznamenávajú rozvoj, ktorý súvisí s prijatou legislatívnou a podporou ich výstavby. Potenciál výstavby je aj na Slovensku, no nielen z hľadiska polohy krajiny, ale vyplýva i z Národného alokačného plánu. Budúcnosť zásobovania energiami je daná smerovaním ekonomiky a predovšetkým energetickým mixom, ktorý je založený na diverzifikácii zdrojov, zhodli sa účastníci doobedného panelu o biomase počas odbornej konferencie Energofutura 2011.
Biomasa by mohla zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a všetky OZE by mali byť chápané ako alternatíva do budúcna, vyhlásil Robert Vít zo spoločnosti INECO. Krajiny ako SR alebo ČR by sa potom mohli energeticky samostatnými, doplnil: „Závislosť na zemnom plyne by mohla využitím týchto energií a technológií klesnúť.“
Trh s peletami v SR sa úspešne rozbehol
Trh s peletami je na Slovensku podľa Ladislava Žídeka zo združenia Biomasa „plne fungujúci a neustále sa vyvíja“.
K dispozícii sú na trhu v súčasnosti dostupné dva druhy peliet:
- z dreva (obsah energie 17,5 MJ/kg),
- biopelety vyrábané z rastlinných zvyškov (obsah energie 15,5 MJ/kg).
Do dvoch rokov by sa mohli pelety spotrebovávať výhradne na domácom trhu a nedochádzalo by tak k žiadnemu exportu, odhaduje Žídek. V súčasnosti sa na Slovensku spotrebúva na výrobu peliet zhruba 5% surovín, z ktorých sa dá ročne vyprodukovať približne 100 tis. ton. Potenciál je však viac ako 1 mil. ton peliet ročne.
„Cieľom využívania biomasy a OZE je formovanie, kreovanie a podpora domáceho využitia OZE,“ zdôraznil zástupca združenia Biomasa.
Najväčší potenciál je v poľnohospodárskej biomase, ktorá sa pestuje účelovo, pričom poľnohospodárske kapacity Slovenska sú dostatočné na produkciu bez narušenia potravinovej bezpečnosti. Rozhodujúcu rolu by poľnohospodárska biomasa mohla začať zohrávať v horizonte roku 2030.
Akékoľvek dotácie vždy deformujú trh
Podpora biomasy je efektívna, no systém by mal byť podľa Jaroslava Javorku z Ministerstva hospodárstva SR „samonosný“. Dotácie by mali existovať iba pri vytváraní trhu, postupne by sa mali škrtať. Systém sa musí stať samostatne efektívnym. Ladislav Žídek túto tézu potvrdil a doplnil, že trhu by prospelo, ak by z neho odišli „veľkí žraloci“, ktorí zakladajú svoje podnikanie na existujúcich dotáciách.
Rozhodujúcou pre rozvoj sektora OZE je správna legislatíva, vyhlásil Pavel Koman (Bioproject Praha). Zdôraznil však, že finančné dotácie, nevôľa okolia a verejná mienka spoločnosti rozvoj brzdia.
„Je mi ľúto, že padla vláda, pretože sa naštartovali celkom dobré procesy. Na druhej strane rizikom sú dotácie pre konkurenčné podniky pôsobiace blízko seba, ktoré využívajú podobné suroviny. Veľké dotácie do biomasy by potom spôsobili zníženie jej dostupnosti,“ doplnil Žídek.
Dotácie, či už priame alebo skryté, deformujú trh a znižujú konkurencieschopnosť spoločností, zhodli sa panelisti. Podstata spočíva skôr v prijatí nových rámcov na trhu. Zvýšené a sofistikovanejšie využívanie biomasy vytvorí prirodzený tlak a nedôjde k zvýšeniu cien energií zo zemného plynu či jadra. Cena biomasy by mala korenšpondovať so situáciou na trhu. Diverzifikácia prináša pozitíva a vytvára priaznivé podmienky pre trh.
Stabilné dodávky elektriny
Slovenská republika neplnila v tomto roku kritériá dodávok elektriny „N-1“ počas 14 dní , kedy došlo k prehrievaniu transformátora dokonca i na tzv. ľvovskom ostrove, ktorý funguje v rámci územia Ukrajiny ako ostrov zásobovaný elektrinou zo slovenskej siete, reagoval na tému obrovského nárastu zdrojov s odchýlkou v Nemecku účastník z auditória zo spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel.
„V súčasnosti dochádza k rozpracúvaniu projektu postupného budovania malých elektrární z biomasy v koncových obciach. Elektrina by sa v nich produkovala a nedochádzalo by k stratám pri prenose. Produkcia by bola stabilná a pri dobrej prevádzke dokáže zabezpečiť 24–hodinové dodávky elektrickej energie,“ reagoval Žídek. Uzavrel, že takéto projekty pomáhajú znižovať straty a dosahovať energetické a environmentálne ciele, ku ktorým sa SR zaviazala.
(c) energia