Kvetoslava Šoltésová: Energetický audit je povinnosť pod hrozbou pokuty
„Uplatnením princípu energetickej efektívnosti môžeme uplatňovať energetickú bezpečnosť,” zdôraznila Kvetoslava Šoltésová zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) na konferencii Energofutura 2011. Posledný deň podujatia bol venovaný energetickej efektívnosti a úsporám. Najväčším spotrebiteľom energie na Slovensku sú priemyselné podniky, ktoré musia zo zákona povinne vypracovať energetický audit a prehodnotiť svoje hospodárenie s energiami.
Povinnosť energetického auditu vznikla na Slovensku na základe zákona o energetickej efektívnosti z roku 2008 (č. 476/2008 Z.z) pre podniky v oblasti priemyslu a pôdohospodárstva, v závislosti od ich spotreby. Zákon nadobudol účinnosť od 1. januára 2009. „Očakávali sme úspory aj v oblasti priemyslu, najmä prostredníctvom energetickych auditov,“ uviedla Šoltésová. Audit musí do konca roka 2011 vykonať expert – energetický audítor. Môže ísť buď o vlastného zamestnanca alebo externého pracovníka.
Čas potrebný na vypracovanie auditu podľa Šoltésovej mnohí priemyselní prevádzkovatelia podcenili. „Energetický audit nie je možné zrealizovať za jeden týždeň,” varovala. Mnohí sa len teraz začínajú zaujímať, či sa aj ich týka povinnosť vyhotoviť audit do hraničného termínu 31. decembra 2011.
Sankcie pre nevypracovanie energetickej efektívnosti
Zákon definuje aj finančné sankcie pre tých prevádzkovateľov, ktorí v stanovenej lehote nezabezpečili energetický audit. „Môže byť postihnutý v rozmedzí od 200 do 30.000 eur,” uviedla Šoltésová. Momentálne však podľa nej ešte nie je dôvod, aby Štátna energetická inšpekcia začala vykonávať kontrolu podnikov, keďže termín uplynie až 31. decembra 2011.
Legislatíva EÚ: Povinný audit do 2014
Návrh novej smernice EK o energetickej efektívnosti obsahuje tiež časť o energetických auditoch. Obsahuje niekoľko zásadných zmien. „Predtým sa členské štáty mohli dohodnúť, ako celý systém zabezpečia. EK však skonštatovala, že dobrovoľnosťou sa nikam nedostaneme,” informovala.
Všetky veľké priemyselné podniky by mali mať energetický audit ukončený do júna 2014. Medzi ďalšie zmeny by malo patriť aj to, že aktualizácia energetického auditu sa musí uskutočňovať každé tri roky a nie každých päť ako tomu bolo doposiaľ, uzavrela Šoltésová.
(c) energia