Kupujete dom alebo byt? Žiadajte energetický certifikát
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Energetická certifikácia budov je povinná pri kolaudácii novej alebo významne obnovenej budovy (rekonštrukcia, zateplenie fasády, výmena okien, atď.), ale taktiež pri predaji a prenájme budovy. |
---|---|
Vstupná investícia | Cena energetického certifikátu budovy nie je pevne stanovená, závisí predovšetkým od veľkosti a zložitosti budovy. |
Čo by ste mali vedieť? |
|
Kupujete dom alebo byt? Mali by ste sa zaujímať o energetický certifikát. „Energetická náročnosť domu alebo bytu môže byť kľúčovým faktorom pri rozhodovaní sa o kúpe alebo prenájme. Kúrenie či chladenie, zohrievanie vody a osvetlenie sú totiž oblasťou, kde sa dajú ušetriť stovky eur ročne,“ informoval štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR)SR František Palko.
V súčasnosti budovy zodpovedajú za 40 % celkovej spotreby energie v EÚ. Vzhľadom na to, že nehnuteľností je čoraz viac a sú vybavené čoraz väčším počtom elektrických spotrebičov, dochádza k nárastu ich energetickej spotreby. Podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ z 19. mája 2011 o energetickej náročnosti budov by členské štáty Európskej únie mali od 31. decembra 2020 zabezpečiť, aby všetky nové budovy boli budovami s takmer nulovou spotrebou energie. Preto dnes novú stavbu bez energetického certifikátu nie je možné ani skolaudovať. Majitelia nehnuteľností aj realitné kancelárie sú zároveň povinní uvádzať energetickú triedu v inzerátoch.
„Ministerstvo dopravy propaguje energetické certifikáty nielen kvôli povinnosti vyplývajúcej zo zákona, ale predovšetkým preto, aby aj ľudia začali myslieť ekologicky. Navyše energeticky úsporným bývaním môžu ušetriť veľa peňazí. Žiaľ povedomie v spoločnosti o tejto problematike je veľmi nízke a väčšina občanov sa nezaujíma o to, v akej budove pracuje či býva,“ vysvetľuje hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa.
Problémom je, že o tieto skutočnosti sa nezaujímajú ani firmy, ktorým kvalitná stavba s lepším certifikátom môže ušetriť nemalé náklady na prevádzke. „Rozhodnutie firmy, v akej budove budú jej kancelárske priestory, ovplyvňuje aj kvalitu životného prostredia,“ dodáva.
Energetický certifikát budovy klasifikuje budovu z hľadiska základných úžitkových parametrov a energetickej účinnosti. Zákonom o energetickej certifikácii budov č. 555/2005 Z. z. z 8. novembra 2005 (s účinnosťou 1. januára 2006) sa do slovenskej legislatívy implementovala smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov. Energetický certifikát je dokladom, ktorý je potrebné predložiť ako prílohu (resp. originál) ku kúpno-predajnej zmluve, príp. jeho overenú kópiu pri prenájme. Rovnako musí byť súčasťou dokumentov potrebných ku kolaudácii novej budovy alebo po rekonštrukcii. Objednanie energetického certifikátu budovy je povinnosťou vlastníka budovy.
Certifikát žiadajte aj pri prenájme
Energetická certifikácia povinná pri predaji a prenájme všetkých typov stavieb. Vzťahuje sa na:
- všetky novostavby, ktorých kolaudačné konanie začalo po 1. januári 2008,
- všetky budovy, ktoré sa budú predávať, prenajímať (netýka sa prenájmu jednotlivých bytov v bytovom dome, ktorý vlastnia jednotlivými vlastníci),
- všetky budovy, na ktorých sa robila významná obnova (zateplenie obvodového a strešného plášťa, výmena otvorových výplní alebo energetického vybavenia budovy) a ktorá má vplyv na energetické hospodárstvo budovy
Aj pri prenájme či kúpe bytu v bytovom dome má preto majiteľ povinnosť preukázať sa certifikátom, pokiaľ bol danému domu udelený. Ak bola v dome vykonaná rekonštrukcia, zateplenie alebo výmena okien, môže energetický certifikát značne zhodnotiť cenu bytu. Rovnako aj pri energetických štítkoch spotrebičov, aj energetické certifikáty majú svoje energetické triedy – A, B, C, D, E, F, G, kde budovy v triede A sú najúspornejšie.
Energetickú certifikáciu vykonávajú odborne spôsobilé osoby (zoznam nájdete na www.sksi.sk). Vykonáva ju odborne spôsobilá osoba, ktorá dosiahla druhý stupeň vysokoškolského vzdelania stavebného, energetického, strojárskeho a elektrotechnického zamerania alebo v oblasti architektúry. V objekte hodnotí spotrebu energie na tepelnú ochrana stavebných konštrukcií a budov, vykurovanie a prípravu teplej vody, elektroinštaláciu a osvetlenie, vetranie a klimatizáciu.
Ako uviedol hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa, „osvedčením o vykonanej certifikácii je energetický certifikát budovy, ktorý obsahuje identifikačné údaje oprávnenej osoby, opis budovy, kategóriu budovy, číselné ukazovatele, výsledky výpočtu, údaj o platnosti. Platnosť certifikátu môže byť najviac 10 rokov. Jeho platnosť končí vykonaním stavebných úprav, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť budovy“.
V prípade, že vlastník budovy neobstará energetický certifikát v príslušných lehotách a neodovzdá ho novému vlastníkovi pri predaji budovy či nájomcovi, alebo neuvedie v inzeráte ukazovateľ energetickej hospodárnosti, Štátna energetická inšpekcia je oprávnená mu udeliť pokutu. Pri fyzických osobách hrozí pokuta do výšky 2.000 eur, pri právnických je to 2,5-násobok.
Orgán verejnej moci má tiež povinnosť vystaviť štítok energetickej hospodárnosti na viditeľné miesto v budovách, ktoré navštevuje verejnosť. V tomto roku vydali vyše 7.000 certifikátov, čo približne proporčne zodpovedá číslam z predchádzajúceho roka.
(c) energia.sk, TASR