Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dušan Randuska (MET Slovakia) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dušan Randuška (MET Slovakia) - Foto: energia.sk
24. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kto platí za plyn najviac a kde sa dá ušetriť?

V krajinách Európskej únie najväčší objem zemného plynu spotrebujú domácnosti – až 44 %, potom nasleduje priemysel (33 %) a služby (20 %). Zatiaľ čo domácnosti majú spotrebu volatilnú, ale vyrovnanú na časovej osi, spotreba plynu v priemysle klesá od roku 2000 oproti rastúcej spotrebe v službách.

V priemyselnej výrobe sa najviac zemného plynu na Slovensku spotrebuje pri výrobe ropných výrobkov, chemikálií a produkcii a spracovaní kovov. Druhú polovicu najväčších spotrebiteľov tvorí výroba ostatných nekovových výrobkov (sklo, keramika, obkladačky, cement a pod.), výroba potravín a motorových vozidiel. K energeticky najmenej náročným patrí pôdohospodárstvo a textilná výroba.

Ako príklad energeticky náročného priemyslu uvádzame hliníkovú zlievareň, kde „Elektrická energia tvorí až 11 % z celkových nepriamych nákladov, plyn 9 %.” Aktuálne čísla za rok 2016 potvrdil Ivan Rusko, Managing Director ALCAST – Aluminium Foundry, s.r.o. V oceliarňach a zlievarňach sa podiel na nákladoch šplhá až do 30 percent.

Európska recesia, ktorá spomalila rast priemyslu a pokles cien pre veľkých odberateľov, znížila spotrebu. V segmente malých a stredných firiem však ceny klesali menej a v kombinácii s rastúcimi číslami turistického ruchu a služieb takto medziročné náklady mierne narástli.

„Náklady na energie vo všeobecnosti tvoria v ubytovacích a stravovacích zariadeniach výraznú časť prevádzkových nákladov. Na výšku nákladov vplýva množstvo faktorov, ako napríklad veľkosť prevádzky, rozsah poskytovaných služieb – wellness, bazén a podobne, ale aj umiestnenie prevádzky či už sa nachádza v horskom alebo inom prostredí. Náklady na energie sa často pohybujú aj na úrovni 15-20 % z prevádzkových nákladov,“ uvádza Marek Harbuľák generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR.

Slovenský trh je nasýtený, takmer pokojný, ako potvrdil Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Úroveň zmeny dodávateľa plynu v malých a stredných podnikoch má klesajúci trend. Stále menej zákazníkov mení v medziročnom porovnaní svojho dodávateľa plynu.“

Z iného uhla sa však na to pozerá Dušan Randuška, generálny riaditeľ MET Slovakia: „V niektorých prípadoch sa tým zákazníci oberajú o možnosť implementácie inovatívnych cenových produktov osvedčených na iných trhoch v zahraničí.“ Preto odporúča všetkým odberateľom dať si vyhotoviť ponuku na dodávku plynu raz za rok, alebo v dvojročnom cykle.

Takže, najlepšie ušetria na plyne tí, ktorí sa na jeho cenu budú stále pýtať dodávateľov plynu.

Zdroj: MET Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.