Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krynica 2016 dizajn trhu s energiami - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diskusný panel počas XXVI. Hospodárskeho fóra v Krynici-Zdrój
8. septembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Krynica 2016: EÚ sa pripravuje na nový dizajn trhu s energiami

Jednou z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ je téma nového dizajnu trhu s energiami. Prvé návrhy príslušnej európskej legislatívy by sa mohli objaviť v závere tohto roka, uviedol dnes na XXVI. Hospodárskom fóre v Krynici-Zdrój štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz.

„Dizajn trhu je jednou z najdôležitejších iniciatív, ktoré predstavila Európska komisia za ostatné roky,“ uviedol Ferencz. Spresnil, že do konca kalendárneho roka by sa mali predstaviť prvé návrhy európskej legislatívy o dizajne trhu a bezpečnosti dodávok elektrickej energie.

V júli 2016 sa počas neformálneho zasadnutia Rady ministrov zodpovedných za oblasť energetiky predstavitelia krajín EÚ dohodli, že pre budúce fungovanie trhu bude nevyhnutná robustná a bezpečne prevádzkovaná energetická infraštruktúra. V prípade elektroenergetiky ide najmä o odstránenie tzv. úzkych miest elektrizačných sústav. Navyše v regióne strednej a východnej Európy aj o vyriešenie problému tzv. kruhových tokov, uviedol Ferencz.

Za najväčšiu výzvu pokladá štátny tajomník vyvážený prístup a hľadanie rovnováhy medzi suverenitou členských krajín EÚ v určovaní vlastného energetického mixu a formulovaním budúceho dizajnu trhu, ktorý má byť pre Úniu spoločný. Podľa neho je dôležité najmä zachovanie konkurencieschopnosti jednotlivých energetických firiem na spoločnom trhu.

ČR: Jadro je nevyhnutnosť

„Klimatické a energetické ciele EÚ sa dajú dosiahnuť len vtedy, ak sa bude využívať aj energia z jadra,“ zdôraznil český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek. Iba obnoviteľné zdroje samotné potreby energetiky pokryť nedokážu, hoci ich podiel v ostatnom období výrazne narastá.

Otázkou, ktorá visí nad novými výrobnými kapacitami, sú investície. „Pri súčasnej cene elektriny na trhu nevznikne žiadny nový jadrový zdroj,“ vyhlásil Mládek a pripomenul, že v apríli 2014 česká vláda odmietla pre nový zdroj v Dukovanoch tzv. „contract-for-difference“ podľa britského modelu.

Ďalším predpokladom podľa českého ministra je budovanie tzv. inteligentných sietí (smart grids), ktoré sú nevyhnutné, ak sa majú obnoviteľné zdroje (OZE) plnohodnotne integrovať do elektrizačnej sústavy.

V otázke iných konvenčných zdrojov má česká vláda jasno. S ťažbou domáceho hnedého uhlia počíta do konca budúceho roka v tých prípadoch, kde ťažba neohrozuje osídlené oblasti. S ložiskami čierneho uhlia sa ráta do vyťaženia existujúcich zdrojov, rozvoj ťažby z nových zdrojov Praha zatiaľ neplánuje.

Bezpečnosť dodávok ropy a plynu do Česka je podľa Mládka na vysokej úrovni. Minister označil za rozhodujúce to, že Rusko je dnes pre Česko dodávateľom, ku ktorému existujú alternatívy, či už plyn z Nórska alebo dodávky ropy cez ropovod IKL.

Jasné pravidlá a zdieľanie energetických zdrojov

„Členské krajiny EÚ si musia energetické zdroje vzájomne zdieľať, a to formou budovania nových prepojení a infraštruktúry“, uviedol Rokas Masiulis, litovský minister energetiky. Cezhraničné prepojenia sú podľa neho predpokladom nielen pre zvyšovanie bezpečnosti dodávok, ale aj pre integráciu európskeho trhu ako takého.

„Európska legislatíva, najmä 3. energetický balík a sieťové predpisy, stanovujú veľmi jasné pravidlá, spoločné pre všetky krajiny EÚ,“ doplnil András Aradszki, štátny tajomník maďarského ministerstva národného rozvoja. Napriek tomu je ale čas zhodnotiť, čo smernice a nariadenia EÚ priniesli v praxi.

Skôr ako sa EÚ pustí do formulovania nového dizajnu trhu s energiou, mala by podľa Aradszkeho preskúmať nielen možné dopady na Úniu ako takú, ale samostatne i na jednotlivé členské krajiny. Ako príklad uviedol vysoké náklady na elektrinu v celej EÚ, pričom tento problém dnes rieši väčšina krajín individuálne, hoci príčiny sú aj v európskych energetických politikách.

Maďarsko sa dnes snaží reagovať najmä na tieto energetické témy: posilňovanie bezpečnosti a spoľahlivosti dodávok, vysporiadanie sa s úbytkom kapacít na výrobu elektriny z tradičných zdrojov a postupná integrácia OZE a obmedzenie nákladov na ich podporu. Posledný z cieľov chce dosiahnuť  zavedením systému aukcií na prideľovanie licencií na výstavbu nových OZE, pričom preferované by mali byť tie zdroje, ktorých prevádzkovatelia požiadajú o najmenší objem podpory.

Príspevky odzneli na XXVI. Hospodárskom fóre v Krynici-Zdrój, ktoré sa koná v dňoch 6. – 8. septembra 2016. Portál energia.sk je mediálnym partnerom podujatia.

© Text a foto: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.