Kritik Energiewende neverí, že Nemecko odstaví jadro do roku 2022
Svoj názor odôvodňuje príkladom Švédska, ktoré už dvakrát stanovilo konečný termín pre skončenie činnosti jadrových reaktorov a dvakrát ho odvolalo.
Profesor Sinn kritizuje zmenu nemeckej energetickej politiky zásadne a z viacerých dôležitých hľadísk. Krajina sa vzdáva výroby elektrickej energie zo spoľahlivých konvenčných kapacít a preferuje jej výrobu vo výkyvových veterných parkoch a zo slnečných kolektorov.
Krajina musí v krátkom čase vytvoriť kapacity na „skladovanie“ energie, ktorá sa získa v čase, keď jej ekologické zariadenia výrazne produkujú viac, ako jej momentálne treba. Sinn hovorí o nevyhnutností postaviť do roku 2020 až 3600 takých veľkých transformačných zariadení. Podľa neho ide o gigantickú úlohu, ktorú Nemecko nemôže zvládnuť do šiestich rokov a ani neskôr.
Poukázal na to, že zatiaľ nie je nijaká technológia, ktorá by si reálne dokázala poradiť s nadvýrobou elektrickej energie. Diskutuje sa o tom, že aktuálne nepotrebná elektrina by sa dala „skladovať“ v autobatériách. „Aj keby sme mali jeden milión elektrických BMW, získali by sme len 0,6 % potrebnej skladovacej kapacity,“ uviedol profesor.
Technologický proces, ktorý umožní zmeniť elektrickú energiu na vodík a metán, síce jestvuje, ale jeho účinnosť je žalostne nízka. Strácajú sa ním dve tretiny až tri štvrtiny elektrickej energie. Cena opätovne získanej elektriny vzrastá o 300 až 400 %, a to sa neberú do úvahy náklady na metanizujúce zariadenia.
Lepšie by bolo získavať metán zo zemských hĺbok, jeho cena by bola len zlomkovou v porovnaní s metanizáciou elektrickej energie.
Nemecká vláda podporuje budovanie ekologických energetických kapacít bez toho, aby vedela, k čomu dôjde v budúcnosti. Tento prístup pokladá za centrálno-plánovací, a taký v minulosti nikdy nedokázal svoju životaschopnosť.
Copyright © TASR 2014