Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krb Krbové kachle
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Krbové kachle. Zdroj: Flickr.com / Shandchem (licencia Creative Commons)
21. októbra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Krby a krbové kachle: Ako si správne vybrať?

Namontovať krb alebo krbové kachle v interiéri je čoraz jednoduchšie, dokonca i v priestoroch panelových bytov. Krby na biolieh alebo elektrinu totiž nepotrebujú komín a preto si ich môžu dopriať aj obyvatelia panelákov. 

Základná otázka: Estetická alebo vykurovacia funkcia?

Či budú krbové kachle alebo krby slúžiť ako dekorácia alebo ako zdroj tepla, to si treba premyslieť ešte pred ich zabezpečením. Dekoratívne krby sa dodávajú s minimálnym výkonom, spravidla sú teda i omnoho lacnejšie ako krbové kachle. Tie sú určené na vykurovanie.

Napríklad krb s otvoreným ohniskom má až o 85 % nižšiu tepelnú účinnosť ako kachle s krbovou vložkou. Výber krbov a krbových kachlí pochopiteľne určuje aj typ bývania. V panelovom byte napr. nemožno vybudovať komín, ktoré niektoré typy vyžadujú. Naopak rodinný dom nebýva obmedzený podobnými podmienkami a preto sa v ňom dajú nainštalovať krby a krbové kachle spaľujúce najrôznejšie palivá.

Krby a krbové kachle nemusia vykurovať iba jednu miestnosť. Teplo sa dá rozdeliť do niekoľkých miestností a to inštaláciou teplovodného výmenníka alebo využitím teplovzdušných rozvodov.

Teplovzdušné rozvody (nevhodné pre alergikov)

Teplovzdušné rozvody zabezpečia odvod teplého vzduchu za pomoci flexibilných hadíc, ktoré sú napojené na krbovú vložku a sú rozvedené do ďalších miestností. Neodporúčajú však v prípade, že v dome žije astmatik alebo človek trpiaci alergiou. Teplovzdušnými rozvodmi sa šíri nielen teplo, ale aj prach, alergény a ďalšie látky, ktoré na chorých pacientov pôsobia negatívne.

„Vykurovať viac miestností naraz je možné i s teplovzdušnými kachľami, pokiaľ sú miestnosti prepojené alebo pokiaľ je cirkulácia podporená napr. ventilátorom – otvorené dvere do ďalšej miestnosti nestačia,“ vysvetľuje Dana Ročková (ENBRA).

Krbové kachle môžu slúžiť aj ako hlavný zdroj vykurovania. K tomu je potrebný nielen teplovodný výmenník, ale aj systém s akumulačnou nádržou, ktorá by uchovala prebytočné teplo na neskoršiu dobu alebo do ďalšieho dňa. Zároveň je treba mať záložný zdroj pre prípad výpadku elektrickej energie alebo zabezpečiť odvod vody z výmenníka.

Teplovodný výmenník

Teplovodný výmenník má zmysel vtedy, keď je tepelná energia z krbu či krbových kachlí v nadbytku a je možné ju využiť ako zdroj pre vykurovací systém (radiátory) alebo ohrev úžitkovej vody. Vykurovací systém sa meniť nemusí, teplovodný výmenník sa dá naň napojiť.

Výmenník je treba vyberať s ohľadom na jeho výkon. S nízkym výkonom nebude možné vykurovať všetky miestnosti a vysoký výkon výmenníka bude mať za následok „prekurovanie” izieb. To vedie ku škrteniu vzduchu a ďalej k znečisteniu komína i sklenených častí krbu.

Inštaláciu teplovodného výmenníka a krbových vložiek sa doporučuje prenechať odborníkom. Neodborný zásah môže mať katastrofálne dôsledky. Spoločne s výmenníkom je treba inštalovať aj obehové čerpadlo, expanznú nádobu a poisťovací ventil. Ďalej je nutné zabezpečiť aj ventil proti prehriatiu výmenníka (umožní odviesť nežiaducu prehriatu vodu a dopustí studenú) a spoločne s ním i trojcestný ventil (znižuje dobu, kedy do výmenníku vniká voda s teplotou nižšou ako 60°C, ktorá ho poškodzuje).

Výkon

Výkon krbových kachieľ by sa mal určovať podľa veľkosti vykurovaného priestoru. Zohľadniť je treba i stav domu, resp. to, či je dom zateplený a či sa jedná o starší objekt s vyššou tepelnou stratou. Svoju rolu môže zohrať aj nadmorská výška pozemku, na ktorom dom stojí.

Pre bežnú miestnosť (cca. 90 m3 objemu vzduchu) sú vhodné krbové kachle s výkonom 4,5 kW. Výkon kachieľ by mal zodpovedať vykurovanému priestoru – vyšší výkon, než aký je potrebný, sa nedoporučuje zvlášť pri teplovzdušných kachliach. Nepotrebný výkon sa bude užívateľ snažiť znižovať vetraním alebo škrtením kachieľ, ktoré budú „dechtovať“ a špiniť sa.

„Kachle s vyšším výkonom sa dajú použiť, ale len v spojení s teplovodným výmenníkom a akumulačnou nádržou. Tá bude prebytočné teplo uchovávať a poskytovať napr. na druhý deň, “ dodáva Ročková.

Biokrby (bez komína)

Biokrby nepotrebujú žiadne komíny ani ďalšie vývody, keďže pri horení nevznikajú žiadne spaliny a nie je tak nutné ich odvádzať preč z miestnosti. Palivom takýchto krbov je bio-alkohol (biolieh), ktorý nezapácha a pri jeho spaľovaní nevzniká dym. Palivo sa plní do zásobníka, ktorý si nevyžaduje žiadnu špeciálnu obsluhu a údržbu.

Biokrb s výkonom 4,5 kW stačí na vykurovanie miestnosti s plochou 40 m2, teplota vzduchu sa bude pohybovať okolo 23 °C. Jeden liter bioalkoholu stojí do 3 eur, spotreba závisí od výkonu krbu (pre ilustráciu, liter bioalkoholu vydrží horieť 2 hodiny v krbe s výkonom 3 kW).

Biolieh sa nikdy nedopĺňa do horiaceho zásobníka. Vždy je potrebné počkať až zásobník vychladne.

Elektrické krby

Elektrický krb potrebuje pre svoju činnosť výlučne elektrickú energiu, nespaľuje žiadne druhy tekutých a tuhých palív. Výkon sa spravidla pohybuje medzi 1-2 kW, väčšinou existuje možnosť regulovať ho podľa potrieb. Niektoré krby sú vybavené i termostatom a diaľkovým ovládaní pre pohodlnejšie vykurovanie. Dá sa ním regulovať nielen teplota, ale aj efekt horiaceho ohňa. Ten sa dá využívať aj samostatne, nezávisle na vykurovaní.

Elektrické krby s výkonom 2 kW bez problémov vykúria miestnosť s plochou 20 m2.

Plynové krby

Ďalšou možnosťou sú plynové krby, ktoré využijú najmä majitelia rodinných domov. Plynový krb môže mať otvorené aj uzavreté ohnisko. V druhom prípade je bezpečný aj pre rodiny s malými deťmi alebo domácimi zvieratami. Vyžaduje si však komín a prípojku na zemný plyn a spravidla i na elektrickú energiu (niektoré modely majú vstavaný ventilátor alebo elektronické ovládanie).

Plynové krby umožňujú ľubovoľné nastavenie teploty a s niektorými kachľami sa dodáva tiež diaľkové ovládanie. Spotreba je individuálna a záleží na výkone, rozmeroch vykurovaného priestoru a takisto tepelnej strate domu.

Plynový krb s výkonom 8,9 kW dokáže vykúriť priestor s plochou 70 m2. V takomto prípade je spotreba zhruba 1m3 plynu na jednu hodinu prevádzky.

Krby na tuhé palivá

Krby a krbové kachle na tuhé palivá sú najekonomickejšie a okrem palivového dreva či peliet nepotrebujú žiadne iné kurivo.

Krbové kachle na pelety s výkonom 6,8 kW spotrebujú približne 1,5 kg peliet za jednu hodinu prevádzky a vykúria 156 m3 priestoru. Cena za jednu hodinu prevádzky je zhruba 40 centov.

Krbové kachle na ostatné palivo (drevo, drevené brikety a pod.) s výkonom 12 kW stačia na vykúrenie 240 m3 priestoru so spotrebou zhruba 3 kg dreva na jednu hodinu prevádzky. Surové drevo nie je vhodné na spaľovanie, ale malo by najmenej dva roky schnúť na suchom a veternom mieste.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.