Krajiny EÚ schválili pravidlá pre stiahnutie emisných kvót z trhu
Opatrenia, ktoré v decembri prijal Európsky parlament, majú podporiť ceny povoleniek, kvôli ktorých rekordne nízkej úrovni sa prepadá európsky systém obchodovania s emisiami (ETS ).
Schválené pravidlá stanovujú spôsob a načasovanie odkladov dlho dopredu naplánovaných aukcií stámiliónov nových emisných kvót oxidu uhličitého z elektrární a priemyselných podnikov v EÚ. V tomto roku sa má odložiť predaj až 400 miliónov kvót, presné číslo bude závisieť od dátumu skutočného spustenia nových pravidiel.
Odklady rozdeľovania nových kvót majú zvýšiť ich ceny a zdražením emisií znova motivovať firmy k investíciám do úspor energie. Elektrárne by zase mali nájsť motiváciu k investíciám do rozvoja nízkouhlíkových prevádzok. Od začiatku finančnej a ekonomickej krízy pred viac ako piatimi rokmi ceny povoleniek prudko klesajú a vlani v apríli cena kvóty na tonu CO2 spadla na rekordné minimum 2,46 eura. Za celý minulý rok priemerná cena klesla o 40 percent na 4,5 eura a nadviazala na predvlaňajší prepad o 50 percent.
Európska komisárka zodpovedná za problematiku zmeny klímy Connie Hedegaard v reakcii na rozhodnutie o stiahnutí kvót pripomenula, že hoci tento krok stabilizuje trh na najbližšie roky, je potrebné sa zamerať aj na riešenie štrukturálnych problémov.
Ešte v januári predstaví Európska komisia rámec pre klimatickú a energetickú politiku do roku 2030. Okolo návrhu sa už lobuje. Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia volajú po záväzku 40 %-ného zníženia emisií proti hodnotám z roku 1990. Iné krajiny, napríklad Poľsko, ale presadzujú nižšie záväzky. Terajšie pravidlá počítajú so znížením o 20 % v roku 2020 s tým, že najmenej 20 % energie pôjde z obnoviteľných zdrojov.
Experti pri súčasných cenách považujú európsky trh emisných kvót z hľadiska znižovania emisií skleníkových plynov za bezvýznamný. Minimálna úroveň, ktorá núti výrobcov k znižovaniu emisií, sa podľa agentúry Reuters odhaduje na 20 eur za tonu.
Systém obchodu s kvótami zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie uhlíkových emisií, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Ekonomická kríza však znížila produkciu a tým aj emisie, takže kvót je na trhu nadbytok a ceny padajú.
Včerajšie rozhodnutie znamená odklad predaja kvót v rokoch 2014 až 2016. Na trh sa ale vrátia v rokoch 2019 a 2020 tak, aby bol dodržaný stanovený počet kvót, ktoré majú byť vydané do roku 2020.
Zdroj: ČTK, energia