Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterné turbíny Tenerife - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
4. januára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Kostarika fungovala už druhý rok takmer výlučne na OZE

Hoci má Kostarika približne rovnakú rozlohu ako Slovensko a žije v nej len o pol milióna menej obyvateľov ako u nás, podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny je diametrálne odlišný. V roku 2015 sa na Slovensku z OZE vyrobilo len 17 % elektriny. V Kostarike ale už dva roky po sebe vyrábajú elektrinu takmer výlučne zo zelených zdrojov.

Pred dvoma rokmi pochádzalo v stredoamerickej krajine takmer 99 % elektriny z OZE, vlani to bolo opäť cez 98 %. Tepelné elektrárne spaľujúce naftu zapínajú v tejto krajine skôr výnimočne.

Svoju rolu v zelených štatistikách ale hrá aj relatívne nízka spotreba elektriny v krajine a nízka miera industrializácie.

Tri prírodné živly

Primárnym zdrojom na výrobu elektriny sú vodné elektrárne, z ktorých v roku 2016 pochádzalo viac než 74 % elektriny. V krajine sú totiž viaceré rieky bohaté na vodu a s vybudovanými regulačnými nádržami aj výdatné sezónne dažde, hlavne od mája do novembra.

Popri hydroelektrárňach sú ďalšími podstatnými výrobnými zdrojmi geotermálne a veterné elektrárne, ktoré mali vlani podiel približne 13 % a 10 %. Aj keď by sa mohlo zdať, že významným prispievateľom do energetického mixu by malo byť slnko, fotovoltické elektrárne vyrobili vlani len 0,01 % elektriny.

Solárne panely sa ale pomaly udomácňujú aj v Kostarike. Štátny poskytovateľ elektriny spoločnosť ICE napríklad už v roku 1998 spustila program elektrifikácie vidieka. Vďaka nemu sa vlani po celej krajine nainštalovalo 4357 fotovoltických panelov v oblastiach, ktoré nie sú napojené na elektrizačnú sústavu, pričom šlo najmä o energeticky chudobné domácnosti.

Podľa údajov ICE z fosílnych palív minulý rok pochádzalo len 1,88 % elektriny (dáta do 12.12.2016). Nutné je ich spúšťať najmä začiatkom roka, január až apríl sú tradične v Kostarike najsuchšími mesiacmi roka.

Zdroj: Grupo ICE

V tomto roku firma očakáva obdobne stabilne vysoký podiel obnoviteľných zdrojov. „Do prevádzky spustíme štyri nové veterné parky a navyše očakávame priaznivé hydrometeorologickej podmienky v povodiach, ktoré zásobujú naše zariadenie,“ uviedol Carlos Manuel Obregon, šéf kostarickej spoločnosti ICE.

Úplne bez tepelných elektrární si ich sústava vlani dokázala poradiť dlhých 110 dní, od 17. júna do 6. októbra 2016.

Portugalsko vydržalo na OZE 4,5 dňa

V Európe minulý rok najdlhšie bez elektrární na fosílne palivá fungovala ekonomika Portugalska, a to 107 hodín v čase od 7. do 10. mája. V krajine vtedy panovali priaznivé podmienky pre vietor, slnko aj vodu.

Podľa údajov portugalského prevádzkovateľa prenosovej sústavy REN sa z obnoviteľných zdrojov minulý rok vyrobilo až 56,8 % domácej elektriny. Aj tu sa hlavným výrobcom elektriny stali vodné elektrárne (28 %) a vietor (22 %). Z biomasy sa vyrobilo 5 % elektriny, zo slnka 1,4 %. Z uhlia a zemného plynu pochádzalo 43,2 % elektriny v Portugalsku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.