Košice sú svetové, energetici začali využívať distribučný rozvádzač bez skleníkového plynu
Košice sa znova raz stali svetovými. Východoslovenskí energetici z Východoslovenskej distribučnej (VSD) uviedli do prevádzky prvý distribučný vysokonapäťový rozvádzač bez skleníkového plynu, fluoridu sírového (SF6).
Ten je už desaťročia využívaným plynom na elektrickú izoláciu a zhášanie oblúka v systémoch rozvádzačov vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam. SF6 je však tiež silný skleníkový plyn s potenciálom globálneho otepľovania výrazne vyšším ako oxid uhličitý.
Prvým miestom, kde bol na Slovensku uvedený vysokonapäťový rozvádzač bez SF6, je trafostanica na Štúrovej ulici v Košiciach. Na rozdiel od doterajších vysokonapäťových rozvádzačov používa ako izolačné médium čistý vzduch a pomocný vypínací vákuový kontakt.
Cieľ pilotného projektu
„Cieľom pilotného projektu je overiť aktuálne možnosti a vlastnosti nových vysokonapäťových rozvádzačov,“ uviedol vedúci odboru Štandardizácia sietí VSD Matúš Kolej.
Po potvrdení požadovaných parametrov a vlastností v praxi bude ďalším krokom energetikov hromadné obstaranie nového typu rozvádzačov bez SF6 spoločne so Západoslovenskou distribučnou, a.s. (ZSD). Od 1. januára 2026 chcú distribučné spoločnosti splniť podmienky európskeho nariadenia.
Výrazná generačná zmena
„Jednou z hlavných výziev projektu bola technická a trhová pripravenosť na riešenia zariadení bez SF6. Trh ponúka obmedzené možnosti a mnohé sú stále v pilotnej fáze. Na druhej strane, mnohé historické požiadavky výrobcovia už implementovali do nových rozvádzačov. Odklon od SF6 bude síce v prechodnom období náročný, ale z dlhodobého hľadiska vidíme, že nám prinesie viacero výhod,“ dodal Kolej.
Východoslovenskí energetici sú presvedčení, že sú súčasťou ďalšej výraznej generačnej zmeny v energetickom priemysle. „Východoslovenská distribučná sa môže pochváliť tým, že pri vysokonapäťových rozvádzačoch s alternatívnymi izolačnými plynmi už zbiera prvé skúsenosti s ich reálnou prevádzkou v teréne. Zabezpečiť ale systematický prechod na tieto ekologické technológie bude vyžadovať vysokú mieru technickej štandardizácie a úspešnosť pri získavaní prostriedkov zo štrukturálnych fondov,“ doplnil vedúci úsekov Stratégia distribučnej sústavy a Technický rozvoj vo VSD Jozef Tomčík.
Hľadanie alternatív k SF6
„Už v minulosti sme správnym rozhodnutím vo VSD eliminovali používanie technológie SF6 v tzv. primárnych vysokonapäťových rozvádzačoch, ktoré sú súčasťou „veľkých“ elektrických staníc. Pripravovali sme sa dlhšie na stav, že na túto aktivitu prirodzene nadviažu rovnaké opatrenia na strane tzv. sekundárnych rozvádzačov distribučných transformačných staníc VN/NN. Táto aktivita je dôkazom, že sme pripravení,“ doplnil výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva VSD Radoslav Haluška.
Hľadanie alternatív k SF6 sa stalo pre jeho eko-mínusy prioritou. Táto iniciatíva je navyše podporená už aj zákazom fluorovaných skleníkových plynov, konkrétne Nariadením Európskeho parlamentu a Rady EU, ktoré od 1. januára 2026 zakazuje uviesť do prevádzky elektrické rozvádzače vysokonapäťovej úrovne do 24 kV s týmito plynmi. Trend odchodu od fluorovaných skleníkových plynov je už celosvetový.
Globálne otepľovanie kvantifikuje, koľko tepla môže plyn zachytiť v atmosfére v porovnaní s oxidom uhličitým, ktorý sa používa ako základná hodnota. Plyn SF6 dosahuje parameter globálneho otepľovania na úrovni približne 24 300 za 100 rokov, čo znamená, že je 24 300-krát účinnejší pri zachytávaní tepla v atmosfére v porovnaní s oxidom uhličitým počas tohto obdobia.