Koronakríza a nájdenie nekvalitných potrubí pravdepodobne ovplyvní termín dostavby Mochoviec
Vo februári tohto roka hovoril generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku na začiatku tohtoročného leta. Nájdenie nekvalitných potrubí na štvrtom bloku a koronakríza však dostavbu mochovských blokov s najväčšou pravdepodobnosťou znova predĺžia.
„Na stavbe 3. a 4 bloku Atómovej elektrárne Mochovce prebieha overovanie vybraných komponentov. Dopad na harmonogram uvádzania do prevádzky bude možné stanoviť až po ukončení kontroly a určení rozsahu prípadných nápravných opatrení. Na harmonogram môžu mať vplyv aj prísne bezpečnostné opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou COVID-19. Práce na stavbe sa nezastavili, no počet pracovníkov v marci poklesol približne na polovicu. V priebehu apríla a mája sa situácia postupne normalizovala,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.
Overovanie komponentov
K overovaniu komponentov pristúpili Slovenské elektrárne po tom, ako pri internej kontrole zistili nezhodu materiálu pri dvoch kusoch potrubia inštalovaných na štvrtom jadrovom bloku.
„Slovenské elektrárne preto konzervatívne rozhodli, že preventívne preveria celú dodávku potrubných dielov,“ dodala Baková. Do dnešného dňa elektrárne vykonali viac ako dvetisíc meraní spektrálnymi analyzátormi, pričom žiadnu ďalšiu nezhodu materiálu doteraz nezistili.
„Kontrola chemického zloženia nezistila použitie materiálu nižšej triedy. Keďže v niektorých prípadoch materiál nainštalovaného komponentu nebol v zhode s materiálom deklarovaným v inšpekčnom certifikáte, Slovenské elektrárne preverujú aj všetky dodané inšpekčné certifikáty, a to priamo u výrobcu hutníckeho polotovaru a u oprávnených právnických osôb, ktoré potvrdili kvalitu a vlastnosti daného výrobku,“ konštatovala Baková.
Skúšky a revízie
Po absolvovaní studenej hydroskúšky, horúcej hydroskúšky a rozšírenej revízie Slovenské elektrárne na prelome rokov vykonali na treťom bloku opakovaný náhrev primárneho okruhu.
V decembri a januári úspešne vykonali pevnostnú tlakovú skúšku a skúšku tesnosti primárneho okruhu, tlakové skúšky všetkých parogenerátorov, skúšky záložných dieselových generátorov, testy prietokov technickej vody, testy vdzuchotechniky a ďalšie. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) vydal vo februári návrh rozhodnutia na zavezenie paliva.
Súčasťou preverenia pripravenosti tretieho bloku na prevádzku boli aj dve verifikácie od medzinárodných inštitúcií, jednou z nich bola Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (misia Pre-OSART) a druhá zo strany Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (misia WANO).
Osemročné meškanie
Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.