Kopač: Rusko by malo dodávať plyn do EÚ cez Ukrajinu minimálne 10 – 15 rokov
„Momentálne na to nie je dostatočná kapacita. A myslím, že tento stav sa nezmení ani v nasledujúcich rokoch,“ povedal Kopač v súvislosti s prípadným alternatívnym zdrojom, ak by Rusko nepredĺžilo zmluvu o tranzite plynu cez Ukrajinu potom, ako súčasná v roku 2019 vyprší.
Ruský minister energetiky Alexander Novak začiatkom tohto týždňa povedal, že Rusko s vysokou pravdepodobnosťou spomínanú zmluvu o tranzite plynu cez Ukrajinu nepredĺži. To znamená, že po roku 2019 by už plyn do Európskej únie cez ukrajinský koridor neprúdil. V súčasnosti sa touto trasou dodáva do Európy okolo 40 % ruského plynu.
Novak dodal, že Rusko sa bude teraz sústrediť najmä na výstavbu nového projektu plynovodu Turecký prúd. Ten by mal dodávať plyn do Turecka a pre krajiny EÚ na turecko-grécku hranicu.
Podľa Kopača to však nie je príliš realistické. „Myslím si, že tieto plány nie sú realistické. Som presvedčený, že tranzit plynu do EÚ cez územie Ukrajiny bude naďalej pokračovať,“ povedal Kopač.
Ako uviedol, projekt Turecký prúd predstavuje právny problém, pretože odberatelia plynu z Európskej únie majú s Gazpromom uzatvorené kontrakty, ktoré stanovujú, že dodávky ruského plynu musia smerovať cez Ukrajinu. „Ak to chce Gazprom po roku 2019 zmeniť, bude musieť zmeniť aj kontrakty, a to nie je jednoduchý proces. To bude znamenať vážny právny problém, nakoľko niektoré z týchto kontraktov majú dlhodobý charakter, platia až do roku 2030, či dokonca dlhšie,“ povedal Kopač.
Okrem toho dodal, že Gazpromu plány vyhnúť sa tranzitu cez Ukrajinu skomplikujú problémy spojené s infraštruktúrou. Aj keď by Turecký prúd mal dostatočnú prepravnú kapacitu, z Turecka do krajín Európskej únie bude potrebné vybudovať nové potrubia, čo je v priebehu štyroch rokov nemožné. V tejto súvislosti Kopač zdôraznil, že podľa neho Rusko bude dodávky plynu do EÚ realizovať cez ukrajinské územie „minimálne nasledujúcich 10 až 15 rokov“.
Copyright © TASR 2015