Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPX jun 2015 legislativny panel - spx
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Legislatívny panel na konferncii SPX v júni 2015. FOTO: SPX
17. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Konferencia SPX: Nájdu raz energetici spoločnú reč?

„Posledné mesiace sú viac o emóciách a prejavoch moci než o rozumnej diskusii a príprave potrebnej reformy,“ skonštatoval na úvod advokát Rastislav Hanulák.

Ďalší rečníci sa postupne vyjadrili k novele vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike. Vzhľadom na trvajúci legislatívny proces, diskutujúci čakajú na finálnu podobu schválenej vyhlášky, ktorá by mala byť účinná od 1. júla. Zhodli sa, že samotný legislatívny akt nie je zaujímavý, týka sa posledného roka terajšieho regulačného obdobia a hlavnou zmenou je záporný príplatok pre niektoré primárne palivá pri výrobe elektriny technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). Oveľa živšie bolo pripomienkové konanie, v rámci ktorého sa jednotlivé subjekty snažili presadiť svoje záujmy nad rámec zámeru novely. Regulačný úrad však návrhy akceptoval iba minimálne. Viacerí hráči na trhu veria, že v tom, čo sa im nepodarilo doposiaľ presadiť, budú úspešnejší v novom regulačnom období od roku 2017 a vo svojich požiadavkách chcú zostať konzistentní.

Branislav Sušila z VSE Holding vystupoval najmä v mene distribučnej spoločnosti, pričom zdôraznil dve strategické snahy v oblasti regulácie. Prvou je podľa neho zaviesť rovnaký poplatok za prístup do sústavy pre výrobcov a odberateľov elektriny s tým, že celkové regulované povolené výnosy firmy sa meniť nemajú. Ak podľa neho viac peňazí pritečie od výrobcov (cez tzv. G-komponent), sú schopní znížiť poplatky pre odberateľov. „Tým pádom by koncová cena mala ísť dole. Ale nejde, lebo Úradu (Úradu pre reguláciu sieťových odvetví – pozn. red.) vytvára priestor na to, aby patrične navýšil TPS bez zmeny koncovej ceny, čo je konečný cieľ Úradu,“ poznamenal Sušila.

Súčasné znižovanie deficitu vyplývajúceho z nastavenia podpory OZE v tomto prípade neskôr označil za sekundárny efekt. Juraj Krajcár zo ZSE Energia upozornil, že ide o jasný náznak krížovej dotácie.

Druhou snahou VSD podľa Sušilu zostáva navýšiť príjmy z fixnej zložky distribučných poplatkov, čo odôvodnil historickými okolnosťami, rozdelením monopolov, rozvojom decentralizovanej výroby i poklesom distribuovaného objemu elektriny.

G-komponent

V súvislosti s G-komponentom, resp. platbou výrobcov elektriny za prístup do sústavy, prítomní zástupcovia výrobcov ale argumentovali tým, že za jednu prepravenú jednotku elektriny by mal platiť len jeden subjekt – ten, ktorý si danú službu obstaráva a ku ktorému elektrina tečie. Ďalšia disproporcia navyše vzniká pri dovoze elektriny z krajín, kde sa G-komponent neplatí, vrátane najbližšieho českého trhu, čím sa podľa Martina Ondka zo spoločnosti Magna Energia výrazne zasahuje do konkurenčného prostredia. „Považujem to za diskvalifikáciu slušnosti a profesionality,“ uviedol.

Vlastimil Tomašovič zo Slovenských elektrární (SE) poukázal na odstavenie 4 blokov elektrárne Vojany, pripojených do sústavy VSD, kvôli nastaveniu regulácie a nákladom na G-komponent. Do prenosovej sústavy (SEPS) s lacnejším poplatkom za prístup zostávajú pripojené len dva bloky, ktoré poskytujú primárne podporné služby elektrizačnej sústave. Aj zástupkyňa Slovnaftu Sylvia Beňová poukázala na odstavenie turbogenerátora s inštalovaným výkonom 60 MW v areáli ich spoločnosti. Podčiarkla, že pointa, aby výroba v mieste spotreby nebola zaťažená distribučnými poplatkami, na Slovensku neplatí.

Hádame sa medzi sebou, ale problém je v regulátorovi, ktorý netuší, aké má dáta, poznamenal Tomašovič. „Hoci má potenciál robiť dobrú reguláciu, nerobí to,“ dodal.

Reforma podpory OZE

Pri diskusiách o nastavení nového regulačného obdobia sa pozornosť sústredila na akútnu potrebu radikálnej reformy systému podpory OZE/KVET. To by však podľa prítomných malo medziročne extrémny dopad na koncovú cenu elektriny, čo podľa nich v pred/volebnom čase určite nie je politicky priechodné.

Otázkou do budúcna podľa Sušilu je forma a rozsah podpory OZE, ktorá sa nemusí nevyhnutne realizovať doplatkom či povinným výkupom na straty. V rámci balíka rôznych opatrení spomenul tiež podporu prednostným prístupom do sústavy a prevzatím zodpovednosti za odchýlku.

Michal Hudec zo spoločnosti energy analytics vyzdvihol ich nedávno dokončenú štúdiu s prieskumom medzi reálnymi žiadateľmi o pripojenie. Tí ako jasnú motiváciu vybudovať zdroj OZE uviedli existenciu finančnej dotácie.Horúcim zemiakom zostáva povinný výkup a prekup elektriny na straty podľa súčasných pravidiel. Trojica regionálnych distribútorov je zákonom nútená vykúpiť každú MWh vyrobenej elektriny z OZE za cenu stanovenú regulátorom. Výrazne nadbytočné objemy prevyšujúce reálne straty v distribučnej sústave zároveň musia prevádzkovatelia predávať za cenu najmenej vo výške ceny elektriny na straty určenej úradom (dnes cca €44/MWh), o ktorú pri súčasných trhových cenách (cca €31/MWh) obchodníci nemajú záujem. Aktuálny deficit nastavenia podpory OZE cez TPS trojica distribučiek odhaduje na 100 mil. eur.

„Nájsť entitu, ktorá by to robila, je asi problém, lebo v tom momente by sa musel riešiť problém 100-miliónového deficitu, ktorý sa s dvojročným oneskorením kotúľa, a tiež problém prekupu,“ poznamenal Ladislav Gunčaga zo Západoslovenskej energetiky.

Viacero rokov sa hovorí o centrálnom výkupcovi, ktorého vznik podľa vlastných slov podporujú výrobcovia, distribútori i dodávatelia elektriny. Nedokážu sa však zhodnúť na detailoch. Úlohu by radi prehodili na OKTE. Organizátor trhu sa však bráni. „Vieme si to predstaviť, akurát chýba tých 100 miliónov,“ uviedol Michal Cabala, ktorý zároveň zdôraznil, že OKTE ako dcérska spoločnosť SEPS nemôže kvôli 3. liberalizačnému balíčku obchodovať s elektrinou.

Hudec zdôraznil potrebu zaviesť povinný proces vyhodnocovania dôsledkov regulačných rozhodnutí  a nastaviť inštitucionálny dialóg so všetkými subjektmi, na ktoré majú regulačné rozhodnutia vplyv, aby sa o nich nedozvedali z portálu právnych predpisov. Dôsledkom toho je kvantum zásadných pripomienok, ktoré úrad aj tak zamietne.

Jarná konferencia SPX 2015 sa konala 11.-12.6. v Jasnej. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

© energia.sk, Foto: SPX

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.