Konferencia SPX: Trh s elektrinou čakajú fatálne zmeny
Európska komisia koncom novembra predstavila dôležitý tzv. zimný energetický balík, ktorý obsahuje návrhy budúcich legislatívnych i nelegislatívnych aktov. Zámery Bruselu sa stali jednou z hlavných diskusných tém odbornej konferencie SPX, ktorá sa konala minulý týždeň.
Martin Sliva zo spoločnosti OKTE na úvod tradičného legislatívneho bloku priblížil návrh nového dizajnu trhu, ktorého potrebu Brusel odôvodnil pretrvávajúcimi prekážkami vo fungovaní európskych veľkoobchodných trhoch aj rozpormi na úrovni cien energií (najmä zvyšovanie sieťových poplatkov a daní a rôzne formy regulácie cien elektriny aj plynu). Ďalším dôvodom bola nutnosť reagovať na nové trendy vývoja, napr. v snahe priblížiť obnoviteľné zdroje trhovému prostrediu, kde budú kľúčovú rolu zohrávať efektívne krátkodobé trhy, taktiež rozmach dotácií na ochranu existujúcej i novej výroby v podobe kapacitných trhov aj digitalizácia trhov nahrávajúca lepšiemu manažmentu na strane dopytu.
Po zhrnutí hlavných charakteristík návrhu revízie smernice o spoločných pravidlách pre vnútorný trh aj návrhu novely nariadenia o vnútornom trhu sa jednotliví panelisti vyjadrili k hlavným prínosom, očakávaniam i rizikám, ktoré zimný balík EK prináša. Vo všeobecnosti hodnotia návrhy EK pozitívne, ťažkosti ale očakávajú s ich pretavením do národnej praxe.
Vplyv v oblasti deregulácie aj G-komponentu
Zástupcovia dodávateľov energií považujú za zásadné pozitívum jasný posun k ukončeniu cenovej regulácie ako spôsobu ochrany zraniteľných zákazníkov. „Ak bude navrhnutá cenová deregulácia schválená, po troch rokoch by štáty mali chrániť odberateľov iným spôsobom. V slovenských podmienkach by to bol veľmi veľký prínos,“ uviedol predseda Združenia dodávateľov energie (ZDE) Michal Hudec.
„Ochrana spotrebiteľov má svoj význam, ale spočívať by mala aj vo väčšom vzdelávaní a nielen ich umelej ochrane, kvôli ktorej sa nemusia o nič zaujímať,“ dodala Martina Babelová zo spoločnosti Magna Energia.
Dodávatelia vyjadrili podporu aj integrácii OZE do systémov na základe trhových princípov. Vlastimil Tomašovič zo Slovenských elektrární navyše kladne ohodnotil náznaky smerom k harmonizácii tarifného systému na distribučnej úrovni a to v súvislosti s možnosťou ako vyriešiť „Damoklov meč slovenských výrobcov“, t.j. platbu za prístup do sústavy (G-komponent).
Němeček: Ide o prepísanie dizajnu trhu
Podľa Blahoslava Němečka zo spoločnosti EY Česká republika obsahuje návrh nariadenia o vnútornom trhu „pomerne fatálne zmeny v uchopení celého systému európskeho trhu s elektrinou“. Vzniknúť majú napríklad regionálne centrá, ktoré čiastočne preberú kompetencie na úrovni národných prevádzkovateľov prenosových sústav (PPS) aj regulátorov.
Ambíciou je, aby sa podporné služby nenakupovali individuálne, ale minimálne na úrovni regiónu a navyše s termínom na nasledujúci deň. Pri dlhodobých kontraktoch sa má vyžadovať výnimka podložená analýzou primeranosti výroby a schválená v rámci regiónu. „Tým sa má zamedziť zvýhodňovaniu samých seba na úkor susedov,“ vysvetlil.
Za druhý zásadný prielom považuje Němeček to, že prevádzkovatelia distribučných sústav (PDS) začnú aktívne nakupovať nefrekvenčné podporné služby. „Čiže sa počíta s tým, že aj bilancovanie sústavy s využitím nových technológií ako sú batérie bude do určitej mieri realizovať PDS-ka,“ uviedol. To môže podľa neho vyvolávať obavy u prevádzkovateľov prenosových sústavy, nakoľko to naruší doterajší režim, kedy na bilancovanie zhora dohliadali a zodpovedali zaň práve PPS-ky.
Nástup obnoviteľných zdrojov
Blahoslav Němeček doplnil, že spomínané zmeny súvisia aj s väčšou penetráciou decentralizovaných zdrojov, keďže smernica opäť hovorí o preferencii obnoviteľných zdrojov, mikro-kogenerácii a podobne. Všetky tieto „zdroje“ majú mať možnosť agregovať potenciálny regulačný výkon a ponúkať ho k regulácii na úrovni prenosovej a distribučnej sústavy.
Rastislav Hanulák z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group poznamenal, že ciele, ktoré si EÚ stanovuje v oblasti OZE sú „skôr náboženstvom než realitou. Vidíme, aký vplyv na cenu elektriny naprieč Európou malo masívne dotovanie zelených zdrojov“.
Lepšiu integráciu OZE, ktorá nezvyšuje koncovú cenu elektriny, považuje za náročnú úlohu Ladislav Gunčaga zo Západoslovenskej distribučnej. Centralizácia na európskej úrovni je podľa neho možná len v obmedzených základných veciach, pretože každá distribučná i prenosová sústava má svoje priestorové danosti a obmedzenia.
Európska komisia vo svojich ambíciách úplne nezavrhuje zemný plyn, ktorý je relatívne ekologickým palivom – pripomenul Ivan Weiss zo spoločnosti SPP. „Plyn bude možno viac pôsobiť ako záložné palivo. Ale ak chce byť EÚ konkurencieschopná, ísť do extrémov sa nemusí vyplatiť a dlhodobo by to nefungovalo,“ uviedol. Dodal, že nasledovať bude veľa mesiacov intenzívneho pripomienkovania jednotlivých európskych štátov aj iných zainteresovaných strán, pričom zásadné bude, ako sa k predloženým zmenám postavia zástupcovia najväčších ekonomík v EÚ.
22. ročník odbornej konferencie SPX 2016 sa uskutočnil 8. – 9. decembra 2016 v Podbanskom. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.
© Text: energia.sk, Fotografie: SPX