Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPX jar 2017 legis - spx
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Legislatívny diskusný panel počas konferencie SPX 8.6.2017
19. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Konferencia SPX: Energetici vidia budúcnosť regulácie nádejne

Dozvuky zimného chaosu v cenotvorbe, novela regulačného zákona, očakávania týkajúce sa budúceho fungovania ÚRSO i pripravovaná reforma systému podpory obnoviteľných zdrojov a kogenerácie – to boli hlavné témy diskusií legislatívneho panelu počas nedávnej jarnej konferencie SPX.

Aj keď pri hodnotení tohtoročného vývoja v slovenskej energetike prevládali negatívne postoje, po rokoch nahromadenej kritiky regulačného rámca sa zdá, že vyhrotenie situácie v dôsledku zmien distribučných sadzieb, náhlych i retroaktívnych legislatívnych zmien a odchod dlhoročného predsedu ÚRSO, priniesli nádej na zlepšenie. Mnohé otázniky, ohľadom dosahov predchádzajúcich kotrmelcov aj budúceho fungovania regulačného úradu, ale zostávajú.

Príkladom je súbor odvolaní voči cenovým rozhodnutiam ÚRSO, ktoré podali všetci traja prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav v súvislosti so spätnou platnosťou cenových rozhodnutí, dominantný výrobca elektriny Slovenské elektrárne vo veci doplatku za elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia v elektrárni Nováky aj najväčší dodávatelia elektriny v záujme ochrany hospodárskeho záujmu firiem.

Akútna liečba s rizikami

„Tak intenzívnu situáciu, ako nastala na začiatku roku 2017, sme nepredpokladali a neboli sme na jej riešenie pripravení na základe štandardných postupov, ktoré boli v zákone o regulácii alebo vtedy platných vyhlášok,“ priznal v diskusii riaditeľ odboru právnych služieb ministerstva hospodárstva Boris Balog.

Rezort očakával, že sa naplnia decembrové predpovede vtedajšieho predsedu úradu Jozefa Holjenčíka o poklese koncových cien energií. Pod silným mediálnym tlakom bolo napokon na prelome januára a februára treba rýchlo prijať maximálne systémové kroky.

„Opravy a zmeny vydaných cenových rozhodnutí neboli šťastné, pretože úrad bol konfrontovaný s vyhláškami, ktoré nepodporovali takýto postup,“ uviedol Balog. „Vyhlášky sa nepripravovali v jednoduchej situácii. Aj počas stretnutí na ministerstve bolo každému jasné, že situácia je neštandardná a výnimočná. Ak sme chceli naplniť spoločenskú objednávku a vrátiť sa k cenám roku 2016, museli sme prijať spätnú účinnosť vyhlášok od 1.1.2017, aj keď sme reálne boli už v druhom mesiaci tohto roka,“ vysvetlil.

„Prvá skupina úloh, ktorá bola spojená so situáciou z prelomu rokov, tak bola z pohľadu MH SR ukončená. Súvisela s vyriešením aktuálneho problému vo veľmi krátkej dobe v rámci neštandardnej situácie ako-tak so cťou. Potom nastúpila druhá línia – ako sa tomu vyhnúť do budúcna,“ dodal zástupca rezortu hospodárstva.

Pohľad zvonku poskytol Blahoslav Němeček z konzultačnej spoločnosti EY. „Prekvapilo ma, že samotné spoločnosti, ktoré si urobili prepočty a museli im byť jasné dopady, vec nijakým spôsobom vopred nekomunikovali. Muselo byť zrejmé, komu sa sadzby ako zmenia a že bude nejaká skupina postihnutých, s ktorými je treba komunikovať. Inak bude malér,“ uviedol.

„Nechalo sa otestovať, či to prejde,“ poznamenal Němeček s tým, že následne sa riešila politika namiesto vecnej debaty. „Poučením do budúcna je, že analýza dopadov je aj v záujme firiem a vplyvy je dobré komunikovať napred, aby sa to nezneužilo politicky.“´

Prevencia

Podľa čerstvo schválenej novely zákona o regulácii budú musieť firmy predkladať k cenovým návrhom aj analýzu dopadov. Taktiež regulátor bude musieť v odôvodnení svojho rozhodnutia, pod ktoré sa podpíše predseda aj podpredseda ÚRSO, takéto vyhodnotenie uviesť.

Vlastimil Tomašovič zo spoločnosti Slovenské elektrárne pripomenul, že v doterajšom procese pripomienkovania „dominovalo absolútne autoritárstvo bez racionálneho rozhodovania.“

„Predchádzajúci šéf ÚRSO využíval rozpory medzi nami a sám ich rozdúchaval,“ uviedol. „Mali by sme sa poučiť z toho, čo sme zažili a predísť takýmto komplikáciám do budúcna tým, že by sme mali napredovať spoločne a neukracovali iných.“

Michal Hudec zo Združenia dodávateľov energií ocenil zvýšenú kvalitu dialógu s ministerstvom hospodárstva v posledných mesiacoch, avšak otázkou zostáva, ako sa debaty pretavia do reálnych výsledkov.

„Cenný vedľajší efekt toho celého je intenzívnejšia komunikácia nielen o regulácii, ale aj o zjednodušení byrokratického prostredia ako takého,“ podčiarkol.

„Dlhodobo hovoríme, že treba zlepšiť komunikáciu, ale na to treba dostatočný časový rámec,“ upozornil Ladislav Gunčaga zo Západoslovenskej distribučnej. Ani po novelizácii zákona nie sú podľa neho dostatočne v predstihu stanovené termíny, čím sa regulované subjekty môžu dostať do časového stresu.

Viacerí panelisti vyjadrili obavy, že legislatívne novinky ako analýzy dopadov, najmä ak nie sú ešte jasné všetky vstupné parametre; schvaľovanie každej podstatnej zmeny v rámci cenových konaní vrátane tých z podnetu ÚRSO v štatutárnych orgánoch firiem; či spolupodpisovanie rozhodnutí podpredsedom ÚRSO by mohli procesy ešte viac skomplikovať a predĺžiť.

Bude to o ľuďoch

Na predchádzajúcej konferencii SPX diskutujúci takmer prorocky hovorili o tom, čo by robili v kresla šéfa ÚRSO. Tentoraz sa zhodli na tom, že novela zákona o regulácii nie je systematickou zmenou, ale môže odštartovať pozitívny obrat. Kľúčový bude prístup nového vedenia ÚRSO, spolupráca Regulačnej rady a samotného úradu, profesionalita vo fungovaní tejto inštitúcie a jej personálne obsadenie.  

„Hlavnou výzvou pre ÚRSO je zmena modu operandi, či sa opustí kult osobnosti a začne fungovať ako inštitúcia s odbornými útvarmi, hierarchiou a zodpovednou prácou aj nižších článkov,“ konštatoval Blahoslav Němeček.

Slovenský energetický regulačný úrad je podľa neho zrelý na krízové riadenie, treba vytipovať priority a čo odstrániť a tiež zvýšiť kompetentnosť zamestnancov. „Myslím si, že mnohí ľudia na úrade mali na veci svoj názor, ale neboli nikým vypočutý. Dôležité je dať týmto ľuďom dôveru a priestor ukázať, čo v nich je.“

„Je tu možnosť postaviť úrad na nové koľaje,“ poznamenal Vlastimil Tomašovič, ktorý považuje personálne zmeny za nevyhnutné. „Ako nový predseda by som nemienil robiť robotu za iných, očakával by som od ľudí kvalitu“.

Taktiež Boris Balog z ministerstva hospodárstva vyjadril želanie, aby ÚRSO onedlho začalo fungovať ako štandardný orgán štátnej správy.

Podľa Ladislava Gunčagu je nutné, aby do vzťahu medzi ÚRSO a regulovanými subjektami konečne nastúpili „vzájomná úcta a rešpektovanie pravdy“. „Nemáme radi krízy, ale ich vedľajším produktom je to, že prinášajú možnosť zmeniť stav k lepšiemu,“ uzavrel.

23. ročník odbornej konferencie SPX 2017 sa uskutočnil 8. – 9. júna 2017 v Demänovskej Doline. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

© Text: energia.sk, Fotografie: SPX

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.