Kondrót: V energetike to šliape pomerne dobre
Maroš Kondrót, Foto: TASR – Štefan Puškáš
Staronovým predsedom energetickej komisie pri Výbore pre hospodárske záležitosti NR SR sa tento týždeň stal poslanec Maroš Kondrót (SMER-SD). Práve spomínaná komisia má byť platformou pre širokú debatu s biznisom, odbornou verejnosťou, zástupcami legislatívy aj exekutívy, na ktorú počas zasadnutia samotného výboru nie je priestor. Zaujímali sme sa, kde jej šéf vidí priority v oblasti slovenskej energetiky.
„Myslím, že to šliape pomerne dobre. Život a aplikačná prax však prináša rôzne zmeny,“ uviedol Kondrót. „Jedna vec je, čo po nás chce Brusel, ako bol napríklad energetický balíček. Tiež sme tu mali ukrajinskú plynovú krízu. Určité odozvy sú aj z podnikateľského prostredia, kde nie sú spokojní povedzme s cenami energií alebo ich štruktúrou.“
Ohľadom pripravovanej reformy systému podpory výroby elektriny z OZE/VÚ KVET, ktorá sa uvádza aj v programovom vyhlásení novej vlády, nevidí dôvod ponáhľať sa a chce vyčkať na predloženie návrhu legislatívnej novely. Podľa Kondróta ide o tak zložitú problematiku, že sa ňou musia zaoberať príslušné odborné útvary a poradné orgány vlády a prejsť dôkladným medzirezortným pripomienkovým konaním.
O náš systém podpory pre OZE, ktorý sme navyše oficiálne ani nenotifikovali do Bruselu, sa donedávna intenzívne zaujímala aj Európska komisia, čo nám potvrdil aj hovorca EK. Podľa našich informácií sa v rámci rokovaní, ktorými sa malo predísť možnému infringementu, napokon EK a predstavitelia ministerstva hospodárstva dohodli – Slovensko musí ešte v tomto roku prekopať súčasný zákon 309/2009 alebo prijať nový.
Jednou z dlhodobo odkladaným priorít, ktorá by sa mala tiež doriešiť v nasledujúcich mesiacoch, je problém energetickej chudoby. „Pred voľbami sme sa bavili, že v júni, resp. do polroka by ministerstvo hospodárstva mohlo dať návrh zákona, ktorý by niektoré súvisiace veci riešil. Ak sa to nestihne, môže k tomu dôjsť v septembri či októbri,“ uviedol šéf energetickej komisie.
Taktiež predseda regulačného úradu, ktorý sa spolupodieľa na príprave novej legislatívy, začiatkom marca uviedol, že na stole už je pracovná verzia zákona v paragrafovom znení a cieľom je, aby bol právoplatným a účinným do konca tohto roka.
© energia.sk