![Šefčovič](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/15735.jpg)
Komisii sa nepáčia tajnosti pri komerčných kontraktoch o dodávkach plynu
„Ide o najdôležitejší projekt v oblasti energetiky od vzniku Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, na ktorom pracovalo 16 generálnych riaditeľstiev Európskej komisie,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič o novom projekte energetickej únie.
Súčasné nastavenie energetickej politiky v EÚ podľa neho nie je udržateľné a namiesto národných politík je treba hľadať regionálne a celoeurópske riešenia energetických výziev. „Vidíme to na cenách energie aj na tom, ako nám vznikajú nové bariéry, či už administratívne alebo vytvorené rôznymi finančnými schémami, podporami obnoviteľných aj iných zdrojov energií,“ povedal.
Celý balík návrhov pre energetickú úniu nájdete na nasledujúcom odkaze.
Oproti súčasnému ex post posudzovaniu medzivládnych zmlúv v oblasti dodávok plynu by v budúcnosti Komisia mala byť informovaná o týchto rokovaniach už od počiatku. Účasť Komisie v rokovaniach s tretími krajinami ba mala efektívnejšie pomôcť vyhnúť sa prípadnému „prehnanému tlaku“ a zaistiť rešpektovanie európskych pravidiel. Zmluvy by mali obsahovať tzv. štandardné klauzuly o tom, že musia byť v súlade s právom EÚ.
Svetlo aj do kontraktov medzi firmami
„Chceli by sme veľmi výrazne tlačiť na transparentnosť aj v komerčných dlhodobých kontraktoch, ktoré medzi sebou uzatvárajú energetické spoločnosti,“ poznamenal Šefčovič v súvislosti s kontraktmi, ktoré by mohli mať dopad na energetickú bezpečnosť Únie.
Ako by to malo vyzerať? „Medzi sebou by sme zdieľali informácie a vytvárali rovnakú informačnú bázu, akú majú tí dominantní dodávatelia energií. Ak je totiž niekto dominantný dodávateľ energie, veľmi presne vie, aké podmienky ponúka jednotlivým odberateľom. Ale tí odberatelia, ktorí s ním negociujú, nevedia. A častokrát to dostáva dodávateľa do oveľa výhodnejšej pozície,“ načrtol podpredseda Komisie túto ideu.
„Komisia, ktorá je zvyknutá pracovať s citlivými obchodnými informáciami, by chcela tieto informácie spracovávať a vytvárať možnosť, aby všetci členovia EÚ a tí hráči, ktorí na európskom trhu v oblasti energetiky podnikajú, mali adekvátne informácie, keď budú vstupovať do týchto negociácií,“ dodal.
Najdôležitejšie parametre budú najmä cena, objem a podmienky. Napriek uisťovaniu o dôvernosti citlivých údajov je otázne či budú firmy ochotné predmetné údaje zdieľať, prípadne ako by ich k tomu mohli orgány EÚ alebo národné inštitúcie donútiť. Šefčovič priznal, že diskusia o tomto návrhu bude komplikovaná.
Transparentnosť obchodovania na trhu s energiami už onedlho posilní aplikácia nariadenia REMIT. Firmy budú musieť nahlasovať dôverné obchodné informácie, oznamovať údaje o transakciách na organizovaných trhoch a neskôr aj o neštandardných zmluvách.
© energia.sk
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)