KOMENTÁR: Ovplyvnia slovenské Mochovce eurovoľby v Rakúsku?
Nešťastne volené vyhrážky sa navyše podľa v rakúskych médiách publikovaných informácií nielenže zakladajú na polopravdách, ale ešte aj prichádzajú s krížikom po funuse. Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach je už totiž prakticky hotový a prešiel studenou, ako aj horúcou hydroskúškou. Po odstránení zistených chýb tak nastupuje už iba povoľovací proces a následne zavezenie paliva. Toto sa súčasne považuje za uvedenie elektrárne do prevádzky.
Jedenáste odloženie a predraženie
Mochovce boli témou aj pondelkového hospodárskeho výboru, na ktorý sme pozvali ministra Petra Žigu. Ten si so sebou na pomoc zobral generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka. Dôvodom pozvania boli informácie, že minulý rok v septembri oboma pánmi odprisahaný termín zavezenia paliva v druhom štvrťroku tohto roku opäť raz neplatí. Tak, ako jedenásť krát predtým. Pôvodný termín uvedenia tretieho a štvrtého bloku do prevádzky mal byť totiž pôvodne ešte v roku 2012 a minutých malo byť 2,8 miliardy eur. Táto suma za ten čas taktiež enormne narástla na 5,4 miliardy a čo viac, taliansky akcionár žiada jej ďalšie navýšenie o 270 miliónov eur. Je síce ochotný ich aj sám poskytnúť, samozrejme s podmienkou ich splatenia. Slovensko ako tretinový vlastník v Slovenských elektrárňach by si tak musel o túto sumu opäť raz odložiť vyplácanie svojich ziskov. Na tento výpadok by sme sa teda poskladali aj my, všetci ako daňoví poplatníci.
Najnovší termín uvedenia elektrárne do prevádzky po navýšení rozpočtu sa tak v optimistickom prípade posúva na november tohto roku. Aj toto je však iba polovica cesty, pretože reč je iba o treťom bloku. Bez spustenia štvrtého budú Mochovce iba ako vedro bez dna. Investícia by sa pri polovičnom výkone totiž nikdy nesplatila a veritelia by si jednoducho uplatnili svoje práva. Tie by pri kompletne založenom majetku Slovenských elektrárni znamenali ich bankrot.
Na výbore nám bol prezentovaný aj pesimistický termín uvedenia tretieho bloku do prevádzky v marci 2020. Paradoxne toto je aj termín začiatku komerčnej prevádzky uvedený v mnou zostavenom harmonograme ešte minulý rok v septembri. Vtedy som ním rozporoval dnes už neplatné prísahy ministra aj riaditeľa elektrární o dodržiavaní termínov. Tentoraz tento údajne pesimistický scenár počíta s prieťahmi v konaní kvôli námietkam rakúskej strany.
Ministerské zlyhanie a Ficove mlčanie
Mochovce sa ale dostavujú od roku 2008, pričom Rakúšania sú známi svojím postojom voči jadru minimálne od roku 1978, kedy sa v referende rozhodli neuviesť dostavanú atómovú elektráreň Zwentendorf do prevádzky. Na tomto mieste je preto oprávnená otázka, čo robila Slovenská strana doteraz, prečo otázku spustenia Mochoviec s Rakúšanmi priebežne nekonzultovali? Mám tým mysli najmä ministra hospodárstva Petra Žigu, ale aj poslanca Roberta Fica, ktorý ešte zo svojej funkcie premiéra taliansky Enel do dostavby Mochoviec pod hrozbou zoštátnenia dotlačil? Veľmi dobre pritom vedel, že Taliani nielenže nemajú žiadne skúsenosti s výstavbou, ale že takáto podmienka sa nenachádza ani v privatizačnej zmluve. Fico ako člen hospodárskeho výboru však na jeho zasadnutia zo zásady nechodí, a tak tomu bolo aj v pondelok. Vysvetlenia z jeho strany sme sa tak opäť raz nedočkali, obhajobu jeho konania nám na výbore neposkytol ani žiaden z jeho straníckych kolegov, mlčal dokonca aj sám minister.
Z nezáujmu tejto vlády o Mochovce tak okrem meškania a predražovania v súčasnosti vyvstáva nový problém. Medzinárodný. Okrem kancelára Kurza sa vo veci aktivuje aj rakúska ministerka pre životné prostredie Elisabeth Köstinger, ktorá dokonca založila spolu s nemeckou a luxemburskou kolegyňou alianciu proti atómovej energii. Ich najväčšou obavou je bezpečnosť, za ktorú u nás zodpovedá Úrad jadrového dozoru. Tento je pritom v celom procese dostavby Mochoviec z môjho pohľadu jedinou inštitúciou hodnou dôvery. Pokiaľ sa však v Rakúsku budú používať iba neoverené informácie, tak ako v prípade vyjadrení Sebastiana Kurza, proti politike a predvolebnej kampani budú, žiaľ, akékoľvek odborné argumenty bezzubé.