Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel na streche domu. Foto: Flickr.com/joncallas
6. marca 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Kolotoč žalôb v kauze OZE sa roztáča

SAPI sa v kauze OZE obrátila s podnetom aj na obchodnú inšpekciu (SOI).

Štátnu podporu v tomto roku stratí takmer 1.150 výrobcov elektriny z OZE a KVET. Na Slovensku pritom vyrába zelenú elektrinu vyše 3-tisíc subjektov.

Povinnosti a následky

Regulačný úrad odôvodňuje sankciu nesplnením zákonnej povinnosti. Výrobcovia z OZE totiž musia každoročne k 15. augustu oznámiť ÚRSO, ale zároveň aj svojej distribučnej spoločnosti, predpokladaný objem výroby elektriny na nasledujúci rok a tiež uplatnenie podpory formou výkupu.

Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký si myslí, že výrobcovia podcenili situáciu a neznalosť zákona ich neospravedlňuje. Ako ale povedal pre náš portál, celkový počet dotknutých subjektov upozorňuje na systémovú chybu v legislatíve, ktorá by sa mala odstrániť. 

Oznamovaciu povinnosť ustanovuje zákon od roku 2009, doteraz ale nebola sankcionovaná. ÚRSO vlani v júli na svojom webe upozorňoval výrobcov, že oznamovacia povinnosť sa vzťahuje aj na regionálne distribučné firmy.

ÚRSO argumentuje, že požadované údaje sú dôležité pre správne nastavenie systému podpory. Člen hospodárskeho výboru parlamentu Jozef Mikuš ale hovorí o administratívnej povinnosti, ktorej nesplnenie nespôsobí žiadne problémy z hľadiska výroby a distribúcie elektriny. „Distribučné spoločnosti majú online informácie o všetkých výrobcoch,“ povedal pre náš portál.

Odňatie štátnych dotácií sa podľa neho najviac dotkne bioplynových staníc. Na rozdiel napríklad od fotovoltiky je ich problémom výška variabilných nákladov. Bez podpory mnohým bioplynkám hrozí, že bude ich prevádzka stratová.

Otázka princípov

Rastislav Hanulák z advokátskej kancelárie Capitol Legal Group tvrdí, že pokiaľ orgán štátneho dozoru (SOI) v správnom konaní právoplatne nerozhodol o porušení zákona, každý dotknutý výrobca sa má považovať za nevinného.

„Ak však s niekým jednáme ako s vinníkom bez právoplatného rozhodnutia, porušujeme jeden z elementárnych princípov demokracie a právneho štátu – prezumpciu neviny,“ konštatuje vo svojomkomentári.

Trojica opozičných poslancov Alojz Přidal, Július Brocka a Jozef Mikuš chce odstrániť nedostatky zákona o podpore OZE. Spoločne pripravili novelu, na základe ktorej by sa spomínané nesplnenie oznamovacej povinnosti posudzovalo ako správny delikt. Prípad by posudzovala Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá by mohla udeliť pokutu od 500 do 100-tisíc eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.