Kirill Komarov: Rosatom je otvorený širokej spolupráci s EÚ
O aké projekty by sa mohlo jednať, povedal agentúre RIA Novosti Kirill Komarov, prvý námestník generálneho riaditeľa a riaditeľ pre medzinárodní obchod Rosatomu, počas konferencie o jadrovej bezpečnosti ENSREG Conference on Nuclear Safety, ktorá prebiehala 28. – 29. júna v Bruseli.
Ako by dnes Rosatom charakterizoval spoluprácu s krajinami EÚ?
Nevidím, že by boli akékoľvek problémy v spolupráci medzi Ruskom a EÚ v oblasti jadrovej energetiky. Máme za sebou úspešnú dlhoročnú spoluprácu, ktorá začala pred 47 rokmi a nikdy nebola prerušená ani na jediný deň. Ročný objem vzájomného obchodu sa pohybuje v miliardách eur, mám na mysli ako dodávky z Ruska do EÚ a z EÚ do Ruska, tak aj naše spoločné projekty v tretích krajinách. Ide o veľmi úspešnú spoluprácu, ktorú neustále rozvíjame a doplňujeme o nové prvky.
To znamená, že sa sankcie zo strany EÚ neodrazili na tejto spolupráci?
Na Rosatom sa nevzťahujú žiadne sankcie vo vzťahu Ruska a EÚ v oblasti jadrovej energetiky. Preto sa sankcie na vzájomnej spolupráci nepodpísali a neustále rozbiehame nové projekty.
Čo bude pre spoluprácu s Ruskom znamenať vystúpenie Veľkej Británie z EÚ? Mohla by to byť pre Rosatom výhoda?
Nechcel by som robiť také závery, pretože existujú všeobecné medzinárodné pravidlá, ktorými sa riadime pri práci so zahraničnými krajinami bez ohľadu na to, či patria do EÚ, alebo nie. Ide napríklad o normy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Svetovej organizácie prevádzkovateľov jadrových elektrární. Tieto normy zostanú aj naďalej v platnosti bez zmien. Pre ďalšiu spoluprácu s Veľkou Britániou máme všetok nevyhnutný právny základ, ktorý nezávisí od jej členstva v EÚ. Už veľa rokov dodávame jadrové palivo, ktoré sa z väčšej časti vyrába v Rusku podľa technológie francúzskej spoločnosti Areva.
Aké sú ďalšie perspektívy spolupráce Rosatomu s Veľkou Britániou a EÚ?
V súčasnosti vidím veľký potenciál spolupráce s Veľkou Britániou v oblasti back-endu, teda vyradzovania vyslúžilých jadrových elektrární z prevádzky a prepracovania paliva. Dnes napríklad prebieha mnoho diskusií o tom, ako stavať úložiská použitého jadrového paliva. Naša pevná pozícia vychádza z toho, že súčasné technológie nám umožňujú prepracovávať, to čo by sme kedysi museli ukladať pod zem. To znamená získavať z použitého paliva všetky látky, ktoré je možné ešte niekoľkokrát využiť, a až potom riešiť konečné ukladanie nevyužiteľných látok, objem ktorých bude menší a polčas rozpadu kratší. Táto oblasť predstavuje veľký potenciál pre spolupráce nielen s Veľkou Britániou, ale tiež so všetkými krajinami EU.
Nedávno boli zverejnené plány na zariadenie výroby jadrového paliva ruskej konštrukcie v jednej z európskych krajín. O akom type paliva sa bavíme? Šlo by o palivo pre ruské reaktory VVER prevádzkované v Európe, alebo sa tam má postupom času rozbehnúť aj výroba paliva TVS-Kvadrat pre európske reaktory západnej konštrukcie?
Sme otvorení rôznym formám spolupráce. Už 20 rokov spolupracujeme s Arevou pri výrobe paliva francúzskej konštrukcie na území Ruska. Je to výhodné nielen pre Francúzov, ale aj pre nás a pre konečného zákazníka. Áno, teraz sme začali jednania predovšetkým s našimi francúzskymi kolegami o tom, ako zjednotiť naše úsilie a robiť niečo podobné aj s palivom ruskej konštrukcie. Môže sa jednať o palivo pre naše prevádzkované reaktory VVER a do budúcnosti aj o ruské palivo štvorcového prierezu. V tomto ohľade je jadrová energetika natoľko medzinárodným priemyslom, že je v nej všetko vzájomne prepojené a nie sú v nej nacionálne izolované zóny. Najefektívnejšie výsledky možno dosiahnuť len za širokej medzinárodnej spolupráce a na takú spoluprácu sme pripravení a už teraz ju realizujeme.
Zdroj: Essential Communication