Kedy bude zelená energia ziskom pre podniky?
Ako na to? Návod s príkladmi
Ako prvá na Slovensku prichádza s víziou Taliansko-slovenská obchodná komora, ktorá prináša od minulého roka aj nové vízie v oblasti energie obnoviteľných zdrojov. Tým napomôže veľa organizáciám vvbrať a implementovať vhodný model výroby elektriny a tepla v rámci priestorov firmy.
V spolupráci s ďalšími deviatimi partnermi realizujeme projekt programu EK – Inteligentná energia pre Európu – GBE Factory. Cieľom je zmapovanie a propagácia najlepších modelov zavedenia technológií, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie a rekuperačné jednotky vo výrobnom alebo obchodnom procese.
GBE Factory sa snaží sformulovať efektívny model pre priemyselné alebo komerčné budovy, ktoré pracujú s „nulovými emisiami uhlíka“ alebo sa snažia znižovať ich úroveň využívajúc OZE. Predmetom projektu sú aj priemyselné parky, ktoré do svojich podnikov dodávajú energiu vyrobenú z OZE priamo na mieste. Úspešné modely slovenských podnikateľov budú ocenené zeleným certifikátom. Slovenské príklady budú ďalej prezentované na európskej úrovni.
Aký model využitia zelenej energie vo firmách a v podnikoch môže znížiť vaše náklady?
Slovenské príklady, ktoré vás môžu inšpirovať v rozvoji vášho biznis modelu, sme objavili v pivovarníctve, drevárenskej výrobe či turistickom ruchu a v priemyselných parkoch.
Spoločnosť HEINEKEN Slovensko spustila v roku 2010 vo svojom hurbanovskom pivovare do prevádzky zmodernizovanú čističku odpadových vôd. Okrem klasickej funkcie, čiže čistenia kvapalného odpadu v areáli pivovaru, moderná kombinácia anaeróbneho a aeróbneho čistiaceho systému, umžňuje zužitkovať energiu získanú priamo z procesu čistenia formou bioplynu. Len v prvom polroku 2011 bolo týmto spôsobom vyprodukovaných viac ako 200 000 kWh elektrickej energie.
Medzi drevospracujúcimi podnikmi na Slovensku, ktoré používajú odpad z výrobného procesu na výrobu zelenej energie prostredníctvom kotlov biomasy sú Mondi Group Ružomberok a Turzovska Drevárenská fabrika. Obe vyrábajú energiu pre seba a zároveň ju dodávajú aj pre verejné organizácie. Za zmienku stoja aj úspešné príklady využitia dreveného odpadu na pokrytie 100 percent energetickej potreby; napr. Stolárstvo Fekete, Dunajská Streda. Efektívnym riešením môže byť využívanie kombinácie technológii na spracovávanie rôznych druhov odpadov. Smrečina Hofatex a.s. optimalizuje využitie lesnej či drevenej biomasy prostredníctvom rekuperácie drevených odrezkov a pilín, ale aj drevného prachu vo forme drevených brikiet. Takýmto spôsobom sa podniku darí pokryť skoro 100 percent spotreby pri energeticky náročnej výrobe tepelno-izolačných dosiek.
Kotly na biomasu na ohrev vody a vykurovania používajú aj výrobcovia farmaceutických a potravinových výrobkov ako je napríklad Herb-Pharma SK s.r.o. Výrobca vzduchotechniky a klimatizačných jednotiek, Belmontklima Partizánske zas inštaloval slnečné kolektory na ohrev vody a vykurovanie.
Bohaté energetické možnosti geotermálnych vôd sa zatiaľ úspešné používajú v rámci cestovného ruchu. Ide najmä o inštalácie tepelných čerpadiel, ako napríklad v kúpeľoch Lúčky. V kúpeľoch Vrbov zas používajú výmenníky tepla z geotermálnej vody na ohrievanie kúpaliska, chodníkov a malej farmy na chov afrického sumca. Podľa slov riaditeľky Vrbovských kúpeľov Ing. Ing. Evy Vraňuchovej zo Salmotherm Invest sa investícia vo výške 20000 euro do tepelných výmenníkov vráti už do 5 rokov.
Príklad jedného výrobcu energie, ktorý zásobuje viacerých spotrebiteľov sme na Slovensku objavili v priemyselnom parku Chemes. V parku sa na výrobu energie používa biomasa, ktorá pokrýva 20% zdrojov na výrobu tepla.
V technologickom parku Vlkanová firmy využívajú el. energiu zo slnečnej elektrárne, ktorá je inštalovaná na streche výrobných hál. Inštalovaný výkon fotovoltaického zdroja je 840kW s ročnou výrobou kapacitou 1GWh. Na jeho výstavbu majitelia použili vlastné zdroje, ktoré sa vrátia do siedmych rokov.
Skúmali sme ešte aj energetickú náročnosť ekonomiky v regióne Banskej Bystrice, analýza je dostupná tu.
Aké sú potenciály zavadzaniu technológie a procesov energetickej efektivity, výroby tepla a elektriky v slovenských firmách? Odpovede dostanete v rámci našich seminárov alebo indioviduálných konzultácii. Stači nám napisať na mail project@camitslovakia.sk