Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Kedy bude zelená energia ziskom pre podniky?

Ako na to? Návod s príkladmi

Ako prvá na Slovensku prichádza s víziou Taliansko-slovenská obchodná komora, ktorá prináša od minulého roka aj nové vízie v oblasti energie obnoviteľných zdrojov. Tým napomôže veľa organizáciám vvbrať a implementovať vhodný model výroby elektriny a tepla v rámci priestorov firmy.

V spolupráci s ďalšími deviatimi partnermi realizujeme projekt programu EK – Inteligentná energia pre Európu – GBE Factory. Cieľom je zmapovanie a propagácia najlepších modelov zavedenia technológií, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie a rekuperačné  jednotky vo výrobnom alebo obchodnom procese.

GBE Factory sa snaží sformulovať efektívny model pre priemyselné alebo komerčné budovy, ktoré pracujú s „nulovými emisiami uhlíka“ alebo sa snažia znižovať ich úroveň využívajúc OZE. Predmetom projektu sú aj priemyselné parky, ktoré do svojich podnikov dodávajú energiu vyrobenú z OZE priamo na mieste. Úspešné modely slovenských podnikateľov budú ocenené zeleným certifikátom. Slovenské príklady budú ďalej prezentované na európskej úrovni.

Aký model využitia zelenej energie vo firmách a v podnikoch môže znížiť vaše náklady?

Slovenské príklady, ktoré vás môžu inšpirovať v rozvoji vášho biznis modelu, sme objavili v pivovarníctve, drevárenskej výrobe či turistickom ruchu a v priemyselných parkoch.

Spoločnosť HEINEKEN Slovensko spustila v roku 2010 vo svojom hurbanovskom pivovare do prevádzky zmodernizovanú čističku odpadových vôd. Okrem klasickej funkcie, čiže čistenia kvapalného odpadu v areáli pivovaru, moderná kombinácia anaeróbneho a aeróbneho čistiaceho systému, umžňuje zužitkovať energiu získanú priamo z procesu čistenia formou bioplynu. Len v prvom polroku 2011 bolo týmto spôsobom vyprodukovaných viac ako 200 000 kWh elektrickej energie.

Medzi drevospracujúcimi podnikmi na Slovensku, ktoré používajú odpad z výrobného procesu na výrobu zelenej energie prostredníctvom kotlov biomasy sú Mondi Group Ružomberok a Turzovska Drevárenská fabrika. Obe vyrábajú energiu pre seba a zároveň ju dodávajú aj pre verejné organizácie. Za zmienku stoja aj úspešné príklady využitia dreveného odpadu na pokrytie 100 percent energetickej potreby; napr. Stolárstvo Fekete, Dunajská Streda. Efektívnym riešením môže byť využívanie kombinácie technológii na spracovávanie rôznych druhov odpadov. Smrečina Hofatex a.s. optimalizuje využitie lesnej či drevenej biomasy prostredníctvom rekuperácie drevených odrezkov a pilín, ale aj drevného prachu vo forme drevených brikiet. Takýmto spôsobom sa podniku darí pokryť skoro 100 percent spotreby pri energeticky náročnej výrobe tepelno-izolačných dosiek.

Kotly na biomasu na ohrev vody a vykurovania používajú aj výrobcovia farmaceutických a potravinových výrobkov ako je napríklad Herb-Pharma SK s.r.o. Výrobca vzduchotechniky a klimatizačných jednotiek, Belmontklima Partizánske zas inštaloval slnečné kolektory na ohrev vody a vykurovanie.

Bohaté energetické možnosti geotermálnych vôd sa zatiaľ úspešné používajú v rámci cestovného ruchu. Ide najmä o inštalácie tepelných čerpadiel, ako napríklad v kúpeľoch Lúčky. V kúpeľoch Vrbov zas používajú výmenníky tepla z geotermálnej vody na ohrievanie kúpaliska, chodníkov a malej farmy na chov afrického sumca. Podľa slov riaditeľky Vrbovských kúpeľov Ing. Ing. Evy Vraňuchovej zo Salmotherm Invest sa investícia vo výške 20000 euro do tepelných výmenníkov vráti už do 5 rokov.

Príklad jedného výrobcu energie, ktorý zásobuje viacerých spotrebiteľov sme na Slovensku objavili v priemyselnom parku Chemes. V parku sa na výrobu energie používa biomasa, ktorá pokrýva 20% zdrojov na výrobu tepla.

V technologickom parku Vlkanová firmy využívajú el. energiu zo slnečnej elektrárne, ktorá je inštalovaná na streche výrobných hál. Inštalovaný výkon fotovoltaického zdroja je 840kW s ročnou výrobou kapacitou 1GWh. Na jeho výstavbu majitelia použili vlastné zdroje, ktoré sa vrátia do siedmych rokov.

Skúmali sme ešte aj energetickú náročnosť ekonomiky v regióne Banskej Bystrice, analýza je dostupná tu.

Aké sú potenciály zavadzaniu technológie a procesov energetickej efektivity, výroby tepla a elektriky v slovenských firmách? Odpovede dostanete v rámci našich seminárov alebo indioviduálných konzultácii. Stači nám napisať na mail project@camitslovakia.sk

Zdroj: Taliansko-Slovenská obchodná komora

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.