Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
5. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kanada zatiaľ stále váha so schválením predaja ropnej firmy Číňanom

Minister priemyslu Christian Paradis v oficiálnom oznámení z piatka (2.11.) uviedol, že preverovanie navrhovanej akvizície v objeme 15,1 miliardy USD (11,75 miliardy eur) sa predlžuje o ďalších 30 dní do 10. decembra. Je to už druhé predĺženie lehoty na preverenie akvizičného zámeru čínskej firmy, no podľa Paradisa nie je takýto krok neobvyklý.

Kanadská vláda skúma, aké výhody by prípadná akvizícia mohla štátu priniesť. Na jej rozhodnutie trhy netrpezlivo čakajú, keďže verdikt vlády by mal dať jasnejšie najavo, aký je postoj Kanady k akvizíciám domácich firiem zo strany zahraničných záujemcov, najmä, ak je vlastníkom zahraničného záujemcu štát.

Viacerí kanadskí poslanci už dali najavo obavy z prevzatia kanadskej spoločnosti čínskou štátnou firmou a aj Kanadská bezpečnostná a spravodajská služba vo svojej tohtoročnej správe celkovo varovala pred investíciami zo strany štátnych zahraničných spoločností.

CNOOC a iné čínske podniky zvýšili v posledných rokoch objem akvizícií v energetike na americkom kontintente s cieľom získať pre rastúcu čínsku ekonomiku nové energetické zdroje. Ich postup je však opatrnejší potom, ako sa CNOOC pred niekoľkými rokmi usilovala kúpiť americkú spoločnosť Unocal, no Američania jej žiadosť pre obavy o národnú bezpečnosť zamietli.

Kanadská vláda zasa minulý mesiac neschválila kúpu kanadského producenta plynu Progress Energy malajzijskou firmou Petronas. Tá ponúkala za Progress 5,2 miliardy USD. Vláda dôvody nesúhlasu neuviedla, no informovala, že čoskoro zverejní pravidlá o zahraničných akvizíciách. Petronas oznámil, že plánuje podať novú ponuku a verí, že uspeje.

Rozhodnutie vlády však vyvolalo obavy, či je kanadská ekonomika naozaj otvorená zahraničným investíciám. Konzervatívna vláda premiéra Stephena Harpera totiž už v roku 2010 odmietla ponuku britsko-austrálskej ťažobnej spoločnosti BHP Billiton na kúpu kanadskej firmy Potash a predtým aj predaj divízie kanadskej technologickej firmy MDA Američanom.

Na druhej strane ale Harper sám presviedčal Číňanov, aby vstúpili do kanadského energetického sektora a vyhlásil, že zahraničné investície sú potrebné na rozvoj obrovských kanadských ropných a plynových ložísk. Niektorí analytici si však myslia, že akvizíciu Nexenu Číňanmi napokon kanadská vláda schváli, už aj preto, že viac než 70 % aktív má Nexen mimo územia Kanady.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.