Kanada našla na severozápade rozsiahle ložiská bridlicovej ropy
Kanadské úrady odhadli na začiatku roka objem svojich overených rezerv, ktoré zahŕňajú len technicky a ekonomicky vyťažiteľnú surovinu, na 172 miliárd barelov, z toho 95 % tvoria ropné piesky v provincii Alberta. Kanada má tretie najväčšie zásoby suroviny na svete po Venezuele a Saudskej Arábii.
V prípade, že by z novo skúmaných formácií bolo vyťažiteľných len niekoľko percent celkového objemu, potvrdili by sa neoficiálne odhady, podľa ktorých by formácie Canol a Bluefish mohli obsahovať dokopy až 7 miliárd barelov ťažiteľnej suroviny. Tým by bola veľkosť týchto rezervoárov porovnateľná s objemom, ktorý sa dá podľa posledných odhadov vyťažiť z jednej z najväčších amerických bridlicových formácií Bakken v Severnej Dakote.
Využívanie bridlicových zdrojov pomocou hlbinných vrtov a technológie tzv. frakovania bolo v USA hlavnou príčinou prudkého rastu ťažby ropy, ktorý vlani vyústil do dramatického prepadu cien suroviny na svetových trhoch.
„Sú to obrovské čísla,“ povedal k odhadom minister energetiky Severozápadných území Dave Ramsay. „Malo by to posilniť dôveru investorov a oživiť ich záujem o Severozápadné územia,“ dodal.
Obidve formácie ležia v pohorí Mackenzie, západne od Veľkého Medvedieho jazera. V posledných rokoch sa v oblasti zaoberalo prieskumom ložísk niekoľko ropných firiem, vrátane Shell alebo ConocoPhillips. Kvôli prepadu cien od vlaňajška sa však aktivita v tejto oblasti takmer zastavila, čo oberá miestne indiánske obyvateľstvo o podnikateľské príležitosti, povedal Ramsay.
Prvé výsledky testovania podľa ministra taktiež podporujú snahu jeho správnej oblasti o vybudovanie celoročne prejazdnej komunikácie údolím rieky Mackenzie. „Jednou z námietok proti investovaniu u nás je nedostatočná infraštruktúra. Tie investície na naše územie naozaj musíme dostať,“ povedal Ramsay.
Ťažba ropy v Kanade sa teraz pohybuje okolo 3,5 miliónov barelov denne. Kanadská asociácia z tohoto odvetvia odhaduje, že do roku 2030 by sa produkcia mohla zhruba zdvojnásobiť.
Hlavným odberateľom kanadskej ropy sú USA, kde sa ťažba vďaka „bridlicovej revolúcii“ od roku 2009 prudko zvyšovala a vlani dosiahla 8,7 miliónov barelov denne, maxima od roku 1985. Do roku 2020 by ťažba v USA mala podľa posledného odhadu vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA) prekročiť hranicu 10 miliónov barelov denne, čo je terajšia úroveň ťažby u najväčších svetových producentov Saudskej Arábie a Ruska.
ČTK, energia.sk