K. GALEK: Vedenie Regulačnej rady a vedenie ÚRSO by mali byť personálne oddelené
„Hlavným cieľom tohto zákona je upraviť postavenie ÚRSO a hlavne zvýšiť jeho transparentnosť, ktorá je dnes kritizovaná ako zo strany domácich dodávateľov energií, distribútorov alebo odberateľov, ale aj zo strany Európskej komisie (EK). Nami navrhované riešenie spočíva v oddelení Rady úradu ako odvolacieho miesta od samotného ÚRSO, kedy by sa vytvorilo predstavenstvo úradu ako kolektívneho orgánu. Boli by tam traja ľudia, ktorí by mali možnosť rotovať,“ priblížil dnes na stretnutí s novinármi Galek, ktorý je v SaS tímlídrom pre energetiku.
Poslanci podľa Galeka tiež v návrhu novely navrhujú zmeniť spôsob menovania členov predstavenstva tak, aby sa posilnila ich nezávislosť. „Náš návrh vychádza zo smerníc EK, ktoré hovoria, že štát by mal garantovať nezávislosť odvolacieho orgánu. Priamo v príslušnej eurosmernici sa píše, že členské štáty EÚ musia zabezpečiť mechanizmy tak, aby dotknutá strana, ktorá je nejakým spôsobom ovplyvnená regulačným úradom, mohla podať odvolanie. Regulácia je na Slovensku dlhodobo v situácii, kedy mnohé dotknuté subjekty vyjadrujú nesúhlas s rozhodnutiami úradu, ale keď prídu na radu regulačného úradu, tak ich tam čaká tá istá osoba. Dnes máme situáciu, keď predseda ÚRSO a predseda Regulačnej rady ÚRSO je tá istá osoba,“ zdôraznil.
Takáto situácia podľa neho odporuje nielen európskym smerniciam, ale aj demokratickým princípom. „Touto novelou by sme chceli dosiahnuť, aby sa ÚRSO stal transparentnejším, aby jeho fungovanie bolo systematickejšie a hlavne, aby bol nezávislý od rozhodnutí, či už vlády, alebo iných štátnych inštitúcií,“ podčiarkol.
V súčasnosti je podľa Galeka predseda úradu a predseda Regulačnej rady tá istá osoba. „Pod regulačnou radou je ďalších 6 členov. My teraz navrhujeme, aby sa tieto dva orgány oddelili, teda aby ÚRSO pozostával z predstavenstva, kde by boli 3 osoby menované vládou na základe výberového konania, ktoré uskutoční Ministerstvo hospodárstva SR. Popritom by fungovala ako odvolací orgán nezávislá Regulačná rada s vlastným predsedom, ktorý by bol menovaný zo skupiny piatich členov menovaných prezidentom SR,“ spresnil.
„Dnes je situácia taká, že predseda úradu je menovaný prezidentom SR, na návrh vlády SR a členovia Regulačnej rady – traja pochádzajú z návrhu vlády, traja z návrhu NR SR, pričom predseda Regulačnej rady je automaticky predsedom úradu, menovaný prezidentom SR,“ dodal poslanec NR SR.
UPOZORNENIE:
TASR sa pokúsi získať reakciu regulačného úradu.
TASR vydá k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2016