Južný Sudán by mohol do konca roka obnoviť vývoz ropy cez Sudán
Južný Sudán ťaží väčšinu ropy z bývalého Sudánu. Napriek tomu je stále závislý od svojho severného susedova, ktorý má pod kontrolou ako prepravné cesty, tak rafinérie a vývozný prístav. Obe krajiny by sa podľa dohody mali o príjmy z predaja ropy deliť rovným dielom.
Sudán, ktorý tak prišiel o značnú časť príjmov z predaja ropy, sa zameriava na ťažbu zlata. V tomto roku chce vyprodukovať asi 50 ton kovu, čo by malo štátnej pokladnici priniesť približne 2,5 mld. dolárov. Vlani Sudán vyviezol 33,7 tony zlata.
Ak by Sudán udržal ťažbu na 50 tonách ročne a dokázal ju zvyšovať, bol by tretím najväčším producentom zlata v Afrike za druhou Ghanou a prvou Juhoafrickou republikou. V celosvetovom rebríčku by potom Sudán obsadil 15. miesto.
Sudánski činitelia uviedli, že ich krajiny chcú v rámci spoločného podniku so Saudskou Arábiou ťažiť zlato, striebro a meď. Zamerať sa chcú na oblasť okolo Červeného mora a začiatok ťažby plánujú na rok 2014. Na území Sudánu už vláda udelila licencie na prieskum nálezísk zlata viac ako 85 firmám. Tie majú hľadať zlato vo viac ako 120 lokalitách.
Pred rozdelením bývalého Sudánu prinášal predaj ropy do spoločnej štátnej pokladnice asi 5 mld. dolárov ročne. To ale len do júla 2011, kedy južná časť krajiny na základe výsledkov referenda vyhlásila samostatnosť. Asi tri štvrtiny ťažby ropy zostali na území Južného Sudánu. Naproti tomu ťažba zlata je situovaná prevažne na severe, teda v dnešnom Sudáne.
Po rozdelení krajiny Sudán stále zápasí s vážnymi ekonomickými problémami. Kurz sudánskej libry (SDG) sa na čiernom trhu prepadol na historicky najnižšiu úroveň a pohybuje sa okolo 6,5 SDG za jeden americký dolár. Od vyhlásenia samostatnosti Južného Sudánu už mena severného štátu, teda Sudánu, stratila viac ako polovicu hodnoty.
Zdroj: ČTK, energia