Južná Kórea vypína klimatizáciu, hrozí energetická kríza
Odstávka elektrárne mohla sotva prísť v horšiu dobu – Južná Kórea totiž zažíva vlnu horúčav a ortuť teplomera sa šplhá k 34 stupňom Celsia. V Japonsku včera dokonca teploty dosiahli 41 stupňov.
Tepelná elektráreň Tangčin III s inštalovaným výkonom 500 MW by mala z technických dôvodov zostať mimo prevádzky jeden týždeň. Technické problémy stoja aj za odstávkou neďalekej elektrárne Sočchon. Elektráreň sa síce podarilo včera po hodine čiastočne sprevádzkovať, výkon 200 MW ale môže využívať len z polovice.
„Čelíme potenciálne najväčšej energetickej kríze,” povedal minister obchodu, priemyslu a energetiky Jun Sang-čik. „Ak jedna jediná elektráreň zastaví teraz činnosť, budeme musieť pristúpiť k riadenému prerušeniu dodávok elektriny, dodal Jun a vyzval továrne, domácnosti a obchody, aby v nasledujúcich troch dňoch čo najviac obmedzili spotrebu.
Naposledy bola juhokórejská vláda nútená núdzovo odpojiť neprioritné obvody v septembri 2011. Neohlásené výpadky prúdu postihli vtedy 6 miliónov domácností a podnikov a 3-tisíc ľudí kvôli nim uviazlo vo výťahoch. Rozhorčená verejnosť potom primäla ministra energetiky k rezignácii.
Včerajšie problémy súvisia aj s existujúcou krízou v juhokórejskej jadrovej energetiky- tridsaťdva jadrových reaktorov v krajine by malo zabezpečovať viac než 30 % dodávok elektriny, šesť ich ale už teraz nefunguje – buď kvôli opravám alebo v dôsledku škandálu s falošnými bezpečnostnými certifikátmi.
ČTK, energia.sk