Južná Kórea kvôli možnému kyberútoku KĽDR požiadala o pomoc USA
Terčom útoku sa pred niekoľkými desiatkami hodín stala spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), ktorá prevádzkuje juhokórejské jadrové elektrárne. Vedenie spoločnosti spolu s vládou však ubezpečilo, že sa nestratili žiadne údaje zásadného významu a že jadrovým zariadeniam vrátane 23 reaktorov v krajine nič nehrozí.
Južná Kórea sa ale obáva, že by útok mohol mať na svedomí jej severný sused, s ktorým je oficiálne stále vo vojnovom stave. Podľa spomínaného predstaviteľa však túto domnienku doterajšie vyšetrovanie nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Na USA sa krajina obrátila preto, že na ich území má sídlo spoločnosť Twitter, cez ktorej sociálnu sieť sa prihlásila k autorstvu útoku havajská skupina odporcov jadrovej energie.
Soul už vlani obvinil KĽDR zo série kyberútokov na banky a mediálne spoločnosti.
Zvýšenie napätia medzi USA a Severnou Kóreou teraz vyvoláva masívny únik dát zo Sony Pictures, z ktorého v súvislosti s filmom zosmiešňujúcim tamojšieho diktátora Kim Čong-una Američania obviňujú práve Pchongjang. Potom, čo americký prezident Barack Obama varoval, že Washington na údajne severokórejský hackerský útok odpovie, sa v pondelok KĽDR ocitla celkom odstrihnutá od internetu.
ČTK, energia.sk