Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UJD-pracovnici
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Práce na stress testoch (zdroj: Juraj Rovný - ÚJD)
5. apríla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Juraj Rovný: Experti z EÚ sa stotožnili so závermi slovenského jadrového dozoru

V čase od 1. do 20. januára prebiehal tzv. desktop review, v rámci ktorého mali všetky zúčastnené národné dozorné orgány krajín EÚ ako aj samotná Európska komisia (EK) možnosť študovať predložené národné správy a sformulovať otázky 17 krajinám, ktoré ZT vykonali. Na správu SR bolo adresovaných 90 otázok, na ktoré ÚJD SR v spolupráci s SE, a.s. pripravili písomné odpovede.

Druhým krokom posudzovania bolo tzv. topical peer review, ktoré sa uskutočnilo od 5. do 22. februára 2012 v priestoroch EK v Luxemburgu. Ako názov naznačuje, posudzovanie bolo rozdelené do troch hlavných tém (topicov): 1. zemetrasenie a extrémne prírodné vonkajšie podmienky, 2. úplná strata elektrického napájania a strata koncového odvodu tepla, 3. manažment nadprojektových (ťažkých) havárií. Pre každú z uvedených oblastí mala každá krajina EÚ právo nominovať jedného experta, ktorý sa posudzovania zúčastnil. SR zastupovali pán Mišák z ÚJV Řež, pán Uhrík a pán Rovný z ÚJD SR. Spolu so zástupcami EK na topical review participovalo takmer 90 expertov.

Krajiny, ktoré vykonali ZT, predniesli hlavné výsledky samostatne pre každú oblasť a odpovedali na najdôležitejšie otázky, ktoré dostali v rámci desktop review. Následne odpovedali na otázky prítomných expertov. Výsledkom tohto posudzovania bol návrh správy z posúdenia pre každú zúčastnenú krajinu.

Tieto správy boli sfinalizované počas poslednej fázy ZT, ktoré prebiehali v marci tohto roku priamo v jednotlivých krajinách (tzv. country peer review). Medzinárodný tím expertov (Nemecko, Rakúsko, Bulharsko, Litva, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko a Európska komisia), ktorý mal za úlohu preveriť deklarované výsledky ZT priamo v krajine a najmä priamo na jadrovej elektrárni, bol prítomný na Slovensku od 26. do 29. marca. Počas týchto dní odpovedali zástupcovia ÚJD SR a Slovenských elektrární, a.s. na otázky zahraničných hodnotiteľov a tieto skutočnosti boli overované na 1. a 2. bloku JE Mochovce, ktoré sú v prevádzke, ako aj na 3. a 4. bloku, ktoré sú vo výstavbe. Pozornosť bola venovaná najmä seizmickej odolnosti bezpečnostne dôležitých stavieb, systémov a komponentov, opatreniam proti zaplaveniu lokality, dostupnosti štandardných aj neštandardných zásob chladiva na elektrárni, možnostiam elektrického napájania z rôznych zdrojov, stavu akumulátorových batérií a iným dôležitým aspektom bezpečnosti prevádzky.

Na základe zistených skutočností dopracoval tím hodnotiteľov hodnotiacu správu, ktorá bude po ukončení celého procesu zverejnená spolu s ostatnými správami z iných členských štátov EÚ. Okrem stručného zhrnutia faktov, týkajúcich sa legislatívnych požiadaviek, projektu a organizačných opatrení súvisiacich s troma sledovanými oblasťami, sú v správe uvedené aj silné stránky našich elektrární ako aj odporúčania na ďalšie vylepšenia. Vysoko bol ocenený rozsah projektu zmierňovania následkov prípadných ťažkých havárií, ktorý na našich JE prebieha od roku 2008, teda ešte dávno pred haváriou v JE Fukušima. Bola ocenená aj pozornosť, ktorú priebežne už od 90-tych rokov venujeme problematike seizmicity. Samostatnú pozornosť si vyslúžili zrealizované projektové vylepšenia, ktoré diverzifikujú možnosti dodávky chladiva do sekundárneho okruhu na odvod tepla z reaktora. Bol dokonca na mieste predvedený zásah závodného hasičského útvaru, ktorý behom niekoľkých minút od vyhlásenia požiadavky zostavil technické vybavenie do konfigurácie, ktorá dokáže dodávať napájaciu vodu do parogenerátorov bez akéhokoľvek elektrického napájania na lokalite. Ako hlavné odporúčania hodnotitelia uviedli, aby Slovenské elektrárne pokračovali v projektoch, ktoré už boli navrhnuté a momentálne sú vo fáze realizácie a aby Úrad jadrového dozoru SR priebežne sledoval a vyhodnocoval plnenie uložených opatrení. Takéto projekty sa týkajú najmä ďalšieho zvyšovania seizmickej odolnosti JE Mochovce, dokončenia projektu inštalácie systémov na zmierňovanie následkov ťažkých havárií, nákupu mobilných dieslových agregátov, mobilných čerpadiel a pod.

Z pohľadu národného dozorného orgánu nad jadrovou bezpečnosťou s potešením konštatujem, že závery z hodnotiacej misie sa prakticky stotožňujú so závermi ÚJD SR, ktoré boli v rámci posúdenia výsledkov záťažových testov vykonané. Týmto sa potvrdila prítomnosť kompetentného a nezávislého dozorného orgánu nad jadrovou bezpečnosťou v SR. Tento aspekt, ako sa s odstupom času ukazuje, zohráva pri zaistení vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti kľúčovú úlohu a jeho zlyhanie je dnes identifikované ako jedna z nepriamych príčin havárie, ku ktorej došlo pred rokom na JE Fukušima.

Juraj Rovný

(autor je riaditeľ odboru jadrovej bezpečnosti Úradu jadrového dozoru SR)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.