Je najvyšší čas podať žalobu ohľadom G-komponentu
V súvislosti s tzv. G-komponentom sa blíži termín premlčania. Čo to znamená pre výrobcov elektriny?
Každý výrobca elektriny by si mal položiť otázku, či chce alebo nechce žiadať o vrátenie uhradených platieb. Ak áno, odporúčame podať žalobu čo najskôr pretože premlčacia doba je štvorročná a v niektorých prípadoch uplynie už v januári 2018. Ak sa výrobca rozhodne G-komponent nežalovať, platby sa mu budú jedna po druhej premlčiavať a ich vrátenia sa tak už pravdepodobne nikdy nedočká. Vznesenie námietky premlčania totiž spôsobí, že súd nebude môcť výrobcovi vyhovieť.
Ako by mali výrobcovia postupovať v prípade, že sa chcú ešte obrátiť na súd a vymáhať zaplatené platby?
Na začiatok odporúčame zanalyzovať situáciu výrobcu a zhodnotiť aké zmluvy má uzavreté. Podľa toho odporúčame zvoliť najvhodnejšiu stratégiu, na ktorej bude postavená základná argumentácia a procesná taktika. Nájsť správnu odpoveď na niektoré otázky môže byť naozaj náročné. Energetika je pomerne komplexná oblasť, ktorá od právnika vyžaduje nie len znalosť právnych predpisov, ale aj pochopenie zložitých technických otázok.
Aký je aktuálny stav súdnych sporov medzi výrobcami, ktorých zastupujete vo veci G-komponentu proti jednotlivým prevádzkovateľom regionálnych distribučných sústav? Ako to vyzerá na západe a východe Slovenska?
Ako prvý začal aktívne konať Okresný súd Žilina. Z pojednávaní máme dobrý pocit. Sudcovia si uvedomujú dôležitosť týchto sporov a zložitú situáciu výrobcov, ktorí očakávajú spravodlivosť. Neprekvapuje ma to. Distribučné spoločnosti, aj napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, naďalej vyberajú platby od výrobcov.
Máme za sebou niekoľko úspešných rozhodnutí v prospech našich klientov, ktoré prikázali platby výrobcom vrátiť. Očakávame síce odvolania a o veci bude ešte rozhodovať Krajský súd v Žiline. Okresný súd svoje rozhodnutia oprel o veľmi silné argumenty a neviem si predstaviť, čo by ich mohlo na krajskom súde vyvrátiť. Ak sa tak stane, nebude to dobrá správa ani pre povesť slovenskej justície.
Na západnom a východnom Slovensku sa pripravujeme na prvé pojednávania. Podstata argumentácie je však rovnaká. Rozhodnutie Ústavného súdu je jasné. A pojem prístup do distribučnej sústavy je presne definovaný v zákone, čo je pre právne posúdenie celej kauzy kľúčové. Nemôžeme predsa ignorovať rozhodnutie Ústavného súdu, prekrúcať zákony a zákonné pojmy si vysvetľovať podľa seba. V tom prípade by sme mohli celú energetickú legislatívu zahodiť do koša.
Trvá stále problém s jednostrannými zápočtami G-komponentu, ktorými
Distribútori znižujú doplatok výrobcom z OZE/KVET?
Áno, tento stav aj naďalej pretrváva a považujem ho za absolútne neprípustný. Ako je možné, že mnohým výrobcom niekto svojvoľne odmieta vyplatiť štátom garantovanú podporu v plnej výške? Distribučné spoločnosti prehodili loptičku späť na stranu výrobcov. Podarilo sa im to zápočtami. Aj keď výrobca platbu za prístup dobrovoľne neuhrádza, je nútený podať žalobu a súdiť sa.
Pavol Poláček je advokátom a partnerom advokátskej kancelárie POLÁČEK & PARTNERS. Vo svojej právnej praxi sa venuje energetike, stavebníctvu a súdnym sporom.