Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
naoto kan - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Japonský premiér Naoto Kan Foto: SITA/AP Photo/Shizuo Kambayashi
14. júla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonský premiér: Musíme znížiť našu závislosť od jadrovej energie

Japonský premiér Naoto Kan chce znížiť závislosť svoje krajiny od energie z jadra. Ako dodal na tlačovej konferencii v stredu (13.7.), riziká vyplývajúce z jadra sú príliš vysoké a základom produkcie elektrickej energie v Japonsku by sa mali do budúcnosti stať alternatívne zdroje ako slnečná a veterná energia a energia z biomasy.

„Mali by sme postupne a systematicky znižovať závislosť od jadra a smerovať k spoločnosti, v ktorej ľudia dokážu žiť bez jadrových elektrární,“ dodal premiér, podľa ktorého tragédia z 11. marca ukázala, že riziká vyplývajúce z využívania jadrovej energie sú príliš vysoké. „Jej súčasťou je technológia, ktorú nie je možné kontrolovať konvenčnými bezpečnostnými metódami,“ dodal Kan.

Odmietol, že by navrhoval okamžité ukončenie využívania jadra, neuviedol však žiadne podrobnosti o tom, kedy by Japonsko mohlo eventuálne ukončiť svoju závislosť od tejto formy energie a zvýšiť podiel alternatívnych zdrojov. Zatiaľ nezverejnil ani časový plán na opätovné spustenie 35 odstavených jadrových reaktorov v krajine vrátane tých, ktoré nechala vláda odstaviť v reakcii na jadrovú krízu spôsobenú vlnami tsunami z 11. marca.

Vláda nariadila bezpečnostné kontroly všetkých 54 jadrových reaktorov po zemetrasení a následných vlnách tsunami, ktoré spôsobili najväčšiu jadrovú haváriu od havárie v ukrajinskom Černobyle v roku 1986. Momentálne je v prevádzke iba 19 reaktorov, čo spôsobuje krajine problémy v dodávkach elektriny. Nedávno vláda „pridala jadru ďalšiu prekážku“ – záťažové testy, ktoré by mali určiť, či jadrové elektrárne dokážu zvládnuť veľkú záťaž ako silné zemetrasenie, tsunami alebo iné riziká.

Jadro sa však momentálne podieľa na tvorbe elektrickej energie v Japonsku približne 30 %. Ak by sa spustenie tých elektrární, ktoré sú odstavené v dôsledku kontrol a opráv, odložilo, pre Japonsko to bude v najbližších mesiacoch znamenať nemalé ťažkosti s dodávkami elektriny.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.