Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. marca 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonský nositeľ Nobelovy ceny je proti jadrovej energetike

Óe hovoril s novinármi v čase, keď je v Japonsku nemecká kancelárka Angela Merkelová. O domácej energetickej politike sa tam zmienila a povedala, že na rozhodnutí, že sa Nemecko do roku 2022 vzdá jadrovej energie, mala podiel katastrofa vo Fukušime. Presvedčila údajne kancelárku o rizikovosti takto získavanej energie.

Japonsko práve pred štyrmi rokmi postihlo silné zemetrasenie a tsunami. Vo fukušimskej elektrárni vtedy zlyhalo chladenie, čo spôsobilo roztavenie jadier troch reaktorov a únik rádioaktivity. Od tej doby sa zariadenie stretáva s problémami, predovšetkým s únikmi rádioaktívnej vody. Nešťastie bolo najväčšou nukleárnou katastrofou od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986.

Pred rokom 2011 pokrývalo Japonsko z jadra 30 % svojej energetickej spotreby. Po tragédii vo Fukušime svoje jadrové elektrárne zavrelo, ale vláda premiéra Šinzó Abeho jadrovú energetiku stále presadzuje ako stabilný zdroj energie.

Osemdesiatročný Óe dostal Nobelovu cenu v roku 1994 ako druhý občan Japonska. Vo svojich dielach sa zaoberá aj problematikou jadrových zbraní či ekológie. Dnes povedal, že posledná vec, ktorou sa chce v živote zaoberať, je presadzovať svet bez jadrovej technológie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.