Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fukusima-vyrocei-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke z 8. apríla 2011 kalendár s dátumom 11. marca visí na stene v jednom z opustených domov v japonskom meste Minamisoma v 20-kilometrovom evakuačnom pásme v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Foto: TASR/AP Photo/David Guttenfelder
11. marca 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko v obrazoch: Dva roky po jadrovej havárii

Japonsko si dnes, 11. marca 2013, pripomína smutné druhé výročie ničivého zemetrasenia a vĺn cunami, ktoré zasiahli aj elektráreň Fukušima. Prírodná katastrofa a tiež nedostatočne rýchla reakcia úradov spôsobili najhoršiu nukleárnu katastrofu od havárie černobyľskej elektrárne.

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 postihlo severozápadnú časť Japonska a vyvolalo až 30-metrové vlny cunami, ktoré zmietli domy aj s ich obyvateľmi v pobrežnej oblasti. Cunami zasiahlo aj elektráreň Fukušima-I. severne od hlavného mesta Tokio, čím vyradili z prevádzky hlavného zásobovateľa elektrinou. Tri reaktory elektrárne sa v dôsledku poruchy chladiaceho systému roztavili. Išlo o najväčšiu jadrovú katastrofu na svete od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyli z roku 1986. Zemetrasenie a vlny cunami si vyžiadali 15.000 obetí a ďalších tisíc je dodnes nezvestných. Ďalších 315.000 ľudí museli evakuovať vrátane obyvateľov, ktorí museli ujsť pred unikajúcou radiáciou zo zdevastovanej jadrovej elektrárne Fukušima. Vo februári 2012 japonské úrady potvrdili 573 úmrtí vzťahujúcich sa priamo k jadrovej katastrofe.

Spomienkové podujatia na postihnutom severovýchodnom pobreží, v metropole Tokio a ďalších oblastiach krajiny sa začali o 06.46 h SEČ. Presne o tomto čase došlo pred dvoma rokmi k silnému podmorskému zemetraseniu. Na mnohých miestach sa konajú pietne obrady na pamiatku obetí zemetrasenia.

Demonštrácie proti jadru sa konali aj tento rok

Prvý výročie katastrofy v Japonsku si pred rokom pripomenuli nielen tisíce Japoncov, ale aj odporcov jadrovej energie v Európe. Vo Švajčiarsku, Británii, Francúzsku či Nemecku sa zišli tisíce ľudí, aby protestovali proti využívaniu energie z jadra.

Tohtoročné druhé výročie nebolo tiež výnimkou. „Dovidenia jadrová energia“, stálo napríklad na transparentoch účastníkov demonštrácií. Podobných protestov a rôznych spomienkových podujatí sa od soboty do pondelka má podľa miestnych médií uskutočniť po celom Japonsku okolo 150.

V sobotu (9.3.2013) protestovali tisíce ľudí v jednom z tokijských parkov proti zámerom vlády, ktorá chce obnoviť prevádzku odstavených jadrových reaktorov a zvažuje výstavbu ďalších. Jej zámery šokovali Japoncov, ktorí sa po havárii vo Fukušime zaktivizovali a prakticky každý piatok sa stretávajú na priestranstve za budovou parlamentu, aby upozorňovali na problémy súvisiace s využívaním jadrovej energie. V japonskej metropole sa včera (10.3.2013) obyvatelia zišli vo veľkom parku v centre mesta, aby si vypočuli prejavy a koncerty ozvučené pomocou elektriny zo slnečnej energie. Podľa organizátorov zaplnilo park v centre japonskej metropoly okolo 15.000 ľudí, medzi nimi obete katastrofy i celebrity vrátane nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Kenzabura Oeho. Demonštranti neskôr pochodovali mestom a vydali vyhlásenie vyzývajúce premiéra Šinzóa Abeho, aby dal zavrieť všetky jadrové elektrárne.

Japonská vláda chce postupný návrat k jadru, obyvatelia sú proti

Z 50 japonských reaktorov sú momentálne v prevádzke dva, v ostatných sa od katastrofy vykonávajú dôkladné bezpečnostné testy. Mnohí Japonci sa boja, že sa podobná katastrofa môže opakovať. Predchádzajúca ľavicová vláda sľúbila obyvateľom, že krajina upustí od jadrovej energetiky do konca 30. rokov.

(c) energia.sk/li, ČTK, TASR, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.